Slapto meilės romano įkvėptu kūriniu pradedamas „Chordos“ koncertinis sezonas

Styginių kvartetas „Chordos“. Organizatorių nuotr.

Slapto meilės romano įkvėptu kūriniu pradedamas „Chordos“ koncertinis sezonas

Styginių kvartetas „Chordos“ pristato centrinį šių metų sezono koncertų ciklą „Trys tavo pusės“. Koncertuose skambės vieni reikšmingiausių Europos ir Amerikos kontinentų kompozitorių, formavusių Vakarų šiuolaikinės muzikos istoriją, kūriniai. Kartu išryškinamos skirtingos žmogaus būsenos – ryšys su aplinkiniais, susikaupimas savyje bei iššūkių paieškos.

Gegužės 17 d., penktadienį, 19 val. Vilniaus rotušėje pristatomas pirmasis šio ciklo koncertas „Prisiliesti“. Jame šiais metais Vyriausybės kultūros ir meno premija apdovanotas styginių kvartetas „Chordos“ atliks dviejų legendinių, tačiau dar ne visų muzikos gurmanų atrastų kompozitorių kūrinius.

Skambėsianti 1926 metais sukurta Albano Bergo „Lyrinė siuita“ – ne tik vienas iš chrestomatinių XX a. styginių kvarteto žanro kūrinių. Kompozicija slepia intriguojančią istoriją, kuri į viešumą iškilo tik po kelių dešimtmečių muzikologams tyrinėjant kompozitoriaus kūrybą ir gyvenimą.

Ilgus metus santuokoje nugyvenęs A. Bergas patiria aistringą, slaptą ir jo kasdienybę supurčiusį meilės romaną taip pat su ištekėjusia moterimi Hanna Fuchs-Robettin. Kadangi skyrybos tuo metu buvo praktiškai neįmanomos, kompozitorius savo sielvartą išliejo parašydamas šešių dalių „Lyrinę siuitą“.

Kūrinyje A. Bergas paliko šios uždraustos meilės nuotykio užuominas. Tarp jų – užkoduoti abiejų įsimylėjėlių inicialai bei kompozitoriaus būseną komentuojančios atpažįstamų kūrinių citatos. Suskamba frazė iš A. von Zemlinskio „Lyrinės simfonijos“, originale vokalistui dainuojant: „Tu esi mano, mano nuosava…“, taip pat R. Wagnerio operos „Tristanas ir Izolda“ pradžios motyvai su garsiąja pasmerktos meilės tema.

Kitas koncerte atliekamas kūrinys pristato Lietuvos publikai mažiau pažįstamą argentiniečių kompozitorių Albertą Evaristą Ginasterą. Jis laikomas vienu iš svarbiausių XX a. Amerikos kontinento kūrėjų.

1958 m. Elizabeth Sprague Coolidge fondo užsakymu sukurtas 2-asis styginių kvartetas žymi kompozitoriaus neo-ekspresionistinį kūrybos etapą. Kūrinio premjerą tais pačiais metais Amerikos muzikos festivalyje atliko prestižinis Juilliardo styginių kvartetas.

Kompozicijoje vyrauja modernios atlikimo technikos ir ritminis polėkis, kurio šaknys – argentinietiškas tango. Ryškus bei emocingas kūrinys prikausto ir nepaleidžia klausytojo dėmesio, tačiau dėl sudėtingumo jis atlikėjams tampa tikru išbandymu bei meistriškumo įrodymu.

Kiti šio koncertų ciklo renginiai numatomi rudenį bei žiemą ir kvies pasinerti į visai kitokias žmogaus tapatybės būsenas. Kaip teigia vienas iš styginių kvarteto „Chordos“ įkūrėjų altistas Robertas Bliškevičius, koncertų ciklas atspindi visą šių metų ansamblio sezono temą.

„Šių metų sezoną pavadinome „Žmogus ir žmonės“. Siūlome tiek sau, tiek klausytojams įsiklausyti į savo vidų, kartu ieškoti tų ryšių, saitų, kurie mus sujungia su artimaisiais, visuomene, pasauliu. Dėmesys žmogui, viduje ir išorėje kylantiems iššūkiams, lydės per visus metus“, – atskleidžia R. Bliškevičius.

Koncertų ciklą „Trys tavo pusės“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Detalesnę informaciją apie koncertą „Prisiliesti“ galima rasti styginių kvarteto „Chordos“ internetiniame puslapyje bei Facebook paskyroje. Bilietus platina „Kakava.lt“.

„Chordos“ inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment