„Muzikos ruduo“ pristato netikėto skambesio koncertą – scenoje styginių kvartetas ir trombonas

Styginių kvartetas „Chordos“. Organizatorių nuotr.

„Muzikos ruduo“ pristato netikėto skambesio koncertą – scenoje styginių kvartetas ir trombonas

Gruodžio 13–17 dienomis šiuolaikinės lietuvių muzikos festivalis „Muzikos ruduo“ Vilniuje, Klaipėdoje ir Zapyškyje pristato tarptautinę programą – plotmę idėjų apykaitai tarp Lietuvos ir pasaulio kūrėjų, tarp globalių ir lokalių šiuolaikinės muzikos procesų.

Prieš didžiąsias metų šventes į intriguojančių garsų kelionę leidžiasi styginių kvartetas „Chordos“ ir šiuolaikinės trombono muzikos virtuozas Mike Svoboda. Pripažinkite, derinys nekasdienis – trombonas ir styginių kvartetas! Koncerte skambės lietuvių bei užsienio kompozitorių kūriniai, tarp kurių – ir pasaulinė premjera.

Atvyksta šiuolaikinės trombono muzikos žvaigždė

Praeitais metais 25-metį pažymėjęs „Chordos“ yra tarp ilgiausiai gyvuojančių nevalstybinių kolektyvų Lietuvoje. Per visą laikotarpį styginių kvartetas išlaikė savo misiją – skleisti lietuvių kompozitorių muziką ir pristatyti svarbiausių pasaulio šiuolaikinių autorių kūrybą.

Tuo tarpu Vokietijoje gyvenantis amerikietis Mike Svoboda – tikra šiuolaikinės muzikos legenda. Tarptautiniu mastu žinomas atlikėjas, dirigentas ir kompozitorius Lietuvoje lankosi jau nebe pirmąkart ir su mūsų šalies šiuolaikine muzika yra susipažinęs gerai – tiek čia, tiek Vokietijoje ar kitose šalyse jis yra atlikęs ne vieno lietuvių kompozitoriaus kūrinį.

Labiausiai M. Svoboda vertinamas būtent dėl novatoriško požiūrio į muzikos atlikimo meną, taip pat dėl šiuolaikinės muzikos trombonui sklaidos. Lemiamą įtaką jo kūrybinio kelio formavimuisi turėjo, kaip pats sako, bendradarbiavimas su ikoniniu XX a. kompozitoriumi vokiečiu Karlheinz Stockhausen, taip pat su kitais žinomais šių dienų kūrėjais.

Festivalio „Muzikos ruduo“ vadovas ir vienas iš styginių kvarteto „Chordos“ įkūrėjų altininkas Robertas Bliškevičius džiaugiasi, jog su šiuolaikinės muzikos įvairove, mūsų šalies ir užsienio kompozitoriais galimybę plačiau susipažinti turės ne tik Vilniaus, bet ir kitų miestų klausytojai.

„Šiuolaikinė muzika atspindi tai, kuo visuomenės gyvena šiandien. Vis dar gajus stereotipas, kad tokia muzika yra nesuprantama ar sunkiai klausoma. Tai yra klaidingas matymas, nes dabarties muzika yra labai įvairi, o ir klausytis jos reikia visai kitaip nei klasikinę ar romantinę. Čia grožį rasime netikėtuose sąskambiuose, ieškodami asociacijų tarp garsų ir savo būsenos, sąsajos tarp kūrinio minties ir girdimos muzikos“, – sako R. Bliškevičius.

Publikos laukia premjera

Styginių kvartetas „Chordos“ ir Mike Svoboda koncerte pristatys kompozitoriaus Mariaus Baranausko festivalio ir Lietuvos kompozitorių sąjungos užsakyto kūrinio premjerą. Kaip apibūdina muzikologė Veronika Janatjeva, „kompozitorius ypač domisi tembru, siekdamas šį muzikinės kalbos parametrą savo kūriniuose iškelti į pirmą planą“.

Taip pat programoje skambės iš Rytų kultūroms būdingos ramybės muzikoje atpažįstamo Ramūno Motiekaičio kompozicija „Light on Light“. Jo kūryba užima tarsi rezistencinę poziciją naujosios lietuvių muzikos fone, renkasi intymų kalbėjimą užuominomis, kur svarbiau pats garsas, įsiklausymas į jį.

Šalia mūsų šalies autorių publika išgirs ir didžiųjų Europos šiuolaikinės muzikos klasikų kūrybą. Muzikantai atliks M. Svobodai parašytą britų kompozitoriaus Benedict Mason kūrinį „Trombonas ir styginių kvartetas“. Šis kompozitorius Lietuvoje atliekamas itin retai. Ypač didelį dėmesį kūrėjas prikaustė savo grandioziniu ciklu „Muzika koncertų salėms“.

„Muzikoje mane labiausiai žavi, kokia svarbi ekspresijai, meninei įtampai ir konfliktui yra atskirų elementų logika bei jų išsidėstymas. Lyg filme – kadras seka kadrą, nors žiūrovas to net nepastebi“, – leidiniui „The Guardian“ yra sakęs kompozitorius.

Programoje – vienas garsiausių K. Stockhausen kūrinių

Koncerte bus atliktas ir jau minėto vokiečių kompozitoriaus Karlheinz Stockhausen kūrinys „Zodiakas“. Šis kompozitorius nuo XX a. 6 dešimtmečio darė stiprią įtaką visos Europos muzikos, ypač elektroninės, formavimuisi.

Prestižinė muzikos įrašų leidykla „Deutsche Grammophon“ kompozitorių pristato taip: „Karlheinz Stockhausen yra vienas tarp kontraversiškiausių moderniosios muzikos figūrų. 6–7 dešimtmetyje jis buvo pokario kartos inicijuoto muzikos kūrybos lūžio epicentre, o 8-ajame dešimtmetyje tapo kultiniu kūrėju, traukusiu klausytojų mases. Jo atsidavimas avangardinės muzikos estetikai ir religiniam misticizmui iki šių dienų sukelia stiprų klausytojų atsaką“.

1975 metais sukurtą kompoziciją „Zodiakas“ sudaro 12 etiudų, skirtų kiekvienam iš zodiako ženklų. Kūrinys klausytojus nukels į 8 dešimtmečio K. Stockhausen kūrybos periodą bei supažindins su jo „intuityvios muzikos“, panašios į laisvąją improvizaciją, principu. Etiudus sudaro melodijos, kurias galima kartoti kelis kartus, jas transformuoti ar interpretuoti.

Įdomu, kad nuo 2009 metų Kelno miesto Tarybos Meno ir kultūros komiteto iniciatyva miesto rotušės bokšto karilionas kiekvienos dienos vidurdienį atlieka tam tikrą „Zodiako“ melodiją. Ji per metus keičiasi pagal atitinkamą zodiako ženklą. Kaip teigia iniciatoriai, tai yra kompozitoriaus ir jo palikimo pagerbimas.

Styginių kvarteto „Chordos“ ir Mike Svobodos koncertas gruodžio 13 d. vyks Senojoje Zapyškio Bažnyčioje (Kauno raj.), gruodžio 15 d. – Klaipėdos kultūros fabrike, gruodžio 17 d. – Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje.

Plačiau apie renginį ir festivalį „Muzikos ruduo“ rasite Muzikosruduo.lt. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė, strateginis partneris – Lietuvos kompozitorių sąjunga.

„Muzikos ruduo“ inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment