Festivalyje „Muzika erdvėje“ – atviras pokalbis tarp Tavęs ir Vilniaus

Kristupas Bubnelis „Temporature“ („Turm-Musik“, 2022). Organizatorių nuotr.

Festivalyje „Muzika erdvėje“ – atviras pokalbis tarp Tavęs ir Vilniaus

Rugsėjo 5–10 dienomis Vilniuje prasideda jau devynerius metus vykstantis įvietintos muzikos festivalis „Muzika erdvėje“. Vienuolikoje lietuvių ir užsienio kompozitorių bei kitų sričių menininkų kūrinių – netikėtos erdvės, intriguojantys sąskambiai, neįprasti būdai patirti muziką ir aplinką, provokuojančios temos ir nepatogūs kontekstai.

Šių metų festivalio tema – „Užribiai“ – kviečia apmąstyti Vilniaus visuomenės ir viešo gyvenimo paribiuose ar užribiuose liekančias vietoves, bendruomenes ar procesus, taip užbaigiant sostinės 700 metų jubiliejui skirtų temų ciklą.

Kviečia priimti sostinę tokią, kokia ji yra

Kultūros inovacijos agentūros „Meno genas“ rengiamas įvietintos muzikos festivalis 2022-aisiais siūlė apskritai į miestą pažvelgti kaip į archetipą. 2023 m. gegužę–liepą specialus Vilniaus 700 metų sukakčiai skirtas renginių ciklas „Muzika Vilniui“ subūrė vienus ryškiausių pasaulio kompozitorių sukurti naujus kūrinius pasirinktoms miesto erdvėms.

Kaip teigia „Muzika erdvėje“ vadovai Agnė Matulevičiūtė ir Matas Drukteinis, šių metų programa norima dėmesį atkreipti į „nefasadines“, kartais neatrastas ar pamirštas, kartais – norimas užmiršti miesto paradigmas.

„Švęsdami jubiliejus, natūralu, dažniausiai džiaugiamės ryškiausiomis, gražiausiomis, ikoniškomis vietomis, pabrėždami savo pasiekimus ir geriausias savybes. Vis dėlto miestas – Vilnius – daugialypis organizmas: jame ne mažiau vietų, žmonių ar įvykių, liekančių tiek už šventės ribų, tiek tam tikrame mūsų kasdienio gyvenimo, pažinimo ar tolerancijos užribyje“, – sako A. Matulevičiūtė.

Todėl, pratęsia M. Drukteinis, festivalio programa šį kartą siūloma atrasti kitokį Vilnių: „Kviečiame priimti sostinę visokią. Juk visa mieste vykstančių procesų visuma ir sudaro savitą mūsų Vilniaus identitetą. Norime paskatinti miestiečius domėtis kasdieniais Vilniaus procesais, prisidėti kuriant miesto ateitį ir kartu pasistengti nieko nepalikti tame užribyje.“

Kūriniuose – nuo migrantų tematikos iki ekstremalių muzikinių ekspedicijų

Festivalio tema atsiskleis iš įvairių perspektyvų ir itin skirtingose miesto erdvėse. Kompozitorius Jonas Jurkūnas viso festivalio metu pristatys individualų maršrutą po Lukiškių aikštę, perkeldamas ją į garsinę dimensiją. Bendradarbiaudamas su menų agentūra „Artscape“ Domantas Pūras pakvies į patyriminę instaliaciją Pabėgėlių priėmimo centre Naujininkuose, atskleisdamas čia gyvenančiųjų aplinką ir kasdienybę.

Lietuvių-britų violončelininkas ir kompozitorius Anton Lukoszevieze jau daugelį metų fotografuoja Vilnių. Jo kūrinys suskambės vienoje iš fotografijų – požeminėje Oslo gatvės perėjoje šalia Lazdynų ligoninės. Jaunosios kartos kompozitorė Liepa Vozgirdaitė tyrinės rūsio erdvės semantiką. Jos kūrinys bus atliktas Radvilų rūmų dailės muziejaus erdvėse, kur anksčiau buvo įsikūręs populiarus naktinis baras „Woo“.

Linas Rupšlaukis pakvies į mitais apaugusią miesto teritoriją – buvusius Vyriausybės svečių namus Žvėryne. Visada buvusi ribotos prieigos vieta, dabar apleistas ir neprieinamas kompleksas lieka mūsų užribyje, kurio nepavyksta peržengti, o muzika trombonų ansambliui skamba ties riba – žvelgiant į užribio teritoriją.

Šalimais, Boriso Nemcovo skvere, atvirkščiai, skambės dueto „Tykumos“ – Donato Bielkausko ir Kristijono Lučinsko – įtraukiantis muzikinis performansas, kviečiantis peržengti savo abejingumo ar socialinio nuovargio ribas ir išlaikyti aktyvų Vilniaus balsą už visus miestus ir žmones, pirmiausia – Ukrainą, ne savo pasirinkimu išgyvenančius karą.

Menininkas Andrius Arutiunian pasiūlys netikėtą muzikinį potyrį – kelionę automobiliu Vilniaus periferinių erdvių maršrutu, iš kasetinio grotuvo skambant armėnų diasporos muzika paremtam kompozitoriaus kūrinui. A. Arutiunian LDS meno erdvėje „Medūza“ taip pat atidarys autorinę parodą.

Dominykas Digimas muzikinėje ekspedicijoje siūlys atrasti Karoliniškių kraštovaizdžio draustinį ir jo garsinį peizažą, kurį praturtins kartu keliausiantys muzikantai. Netoliese plytinti kita žalioji miesto erdvė – mitais ir istorijomis apipintas Pasakų parkas – taps scena Meno ir mokslo laboratorijos bei režisieriaus Gedimino Rimeikos spektakliui-siaubo pasivaikščiojimui.

Festivalį užbaigs unikalios akustikos erdvėje – Liepkalnio vandens saugykloje – suskambėsiantis kompozitorės Onutės Narbutaitės kūrinys instrumentiniam ansambliui. Tuo tarpu Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmuose lenkų choreografas Paweł Sakowicz ir kompozitorė Justyna Stasiowska pakvies į Europą jau sužavėjusį judesio ir garso spektaklį.

Festivalio programą sudaro ir nemokami, ir mokami renginiai, į kuriuos bilietų ieškokite Kakava.lt ir „Paysera Tickets“. Plačiau apie renginius skaitykite Muzikaerdveje.lt. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė, strateginis partneris – Lietuvos kompozitorių sąjunga.

Organizatorių inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment