Netrukus prasidės pirmasis šiuolaikinės eksperimentinės ir improvizacinės muzikos festivalis „ContemPLAY“

Netrukus prasidės pirmasis šiuolaikinės eksperimentinės ir improvizacinės muzikos festivalis „ContemPLAY“

Vasario 5–11 dienomis įspūdingą jubiliejų švenčiantis Vilnius pulsuos šiuolaikinės eksperimentinės ir improvizacinės muzikos garsais. Vilniuje pirmą kartą bus surengtas tarptautinis tokios muzikos festivalis-dirbtuvės „ContemPLAY“. Akcentuojančio kūrybiškumą renginio ašimi taps Lietuvos muzikos ir teatro akademija, jos šiuolaikinės muzikos atlikimo ir improvizacijos bei kompozicijos studijų programos kartu su LMTA Muzikos inovacijų studijų centru, „LENsemble“ (dar žinomu, kaip „Lietuvos ansamblių tinklas“) ir „Improdimensija“. Festivalis išsiskirs savo formatu: tarptautines kūrybines dirbtuves papildys koncertai, diskusijos, kūrybinių idėjų pristatymai bei atviros improvizacinės sesijos. Renginiuose dalyvaus svečiai iš Freiburgo, Antverpeno, Mastrichto ir Talino.

Festivalio-dirbtuvių „ContemPLAY“ renginių ciklą vasario 5 dieną, sekmadienį, pradės menotyrininkė iš Belgijos Karen Vanhercke su savo edukacine programa „Art-based Dialogue“, kalbėsianti apie vizualųjį meną ir muziką „lėčiau“. Edukaciniai susitikimai vyks Nacionalinėje dailės galerijoje, 11–14.30 val. Vakare, festivalio atidarymo koncerte „WelcomePLAY“, kuris vyks LMTA Balkono teatre 18 val., skambės jaunųjų LMTA kūrėjų paruošta programa: kompozicijos bakalauro studijų programos studentų Liepos Vozgirdaitės, Mato Linkausko, Luko Butkaus, Ievos Raubytės, Gintarės Valionytės kompozicijos, kurias atliks LMTA šiuolaikinės muzikos atlikimo magistro studijų programos studentai. Improvizacinę koncerto dalį papuoš intriguojantis fleitų trio: Mėta Pelegrimaitė, Salomėja Kalvelytė ir Kristupas Gikas.

Antrąją festivalio dieną pradės dėstytojo iš Freiburgo Alexander Grebtschenko paskaita „Electronic music beyond the speakers“ (liet. „Elektroninė muzika už garsiakalbių“), kuri vyks LMTA J. Juzeliūno erdvinio garso sferoje, 9.30 val. Paskaitą lydės Liudo Mockūno, Arno Mikalkėno, Theodore Parker, Mantauto Krukausko dirbtuvės aktyviesiems „ContemPLAY“ dalyviams, kurios tęsis visą savaitę. Kūrybinės dirbtuvės su tarptautinėmis studentų grupėmis vyks LMTA Balkono teatre, J. Karoso salėje ir J. Juzeliūno erdvinio garso sferoje.

Šiuolaikinės eksperimentinės ir ypač improvizacinės muzikos gerbėjų džiaugsmui, vasario 6 dieną vyks pirmasis, vienos iš festivalį kuruojančių meno organizacijų „Improdimensija“ renginys „ImprodimensijaPLAY“. „ContemPLAY“ festivalio publikai bus pristatytas dar 2013 metais susibūręs Liudo Mockūno, Arno Mikalkėno ir Håkono Berre trio. 2017 metais trijulė išleido ypač gerai muzikos apžvalgininkų įvertintą debiutinį albumą „Plunged“, kuriame klausytojai išgirdo L. Mockūno ir A. Mikalkėno kūrinius su nemenka doze skandinaviškos improvizacijos. Nors Liudo, Arno ir Håkono trio atlieka pakankamai griežtai sukomponuotus muzikos kūrinius, tačiau pernai rudenį įvykęs trio turas Japonijoje atskleidė šiam kolektyvui itin būdingą improvizacinį pradą. Muzikantai kiekviename koncerte neria į dar neatrastus spontaniškus muzikinius ieškojimus ir nusimeta nuo pečių visus kompozicinius rėmus. Būtent toks laisvės pliūpsniais alsuojantis trio 19 val. lips į „ContemPLAY“ festivalio sceną Kompozitorių namų salėje.

Vasario 6 dieną tarptautinis festivalis-dirbtuvės apdovanos muzikos gurmanus dar viena ypatinga dovana – būtent pirmadienį bus pradėtas penkių dienų improvizacinis maratonas „JamPLAY“, kurio metu kiekvieną darbo dieną iki pat penktadienio, nuo pusės dešimtos valandos vakaro, klausytojų ausims bus „serviruojamos“ vis naujos improvizuotos melodijos. Maratonas vyks urbanistiniu stiliumi alsuojančioje „Ideas Block LT“ studijoje „Kompresorinė“.

Vasario 7 diena prasidės nuo svečio iš Freiburgo – žymaus vokiečių kompozitoriaus, profesoriaus Johannes Schöllhorn paskaitos „Form forming“ (liet. „Formos formavimas“), kuri vyks LMTA Balkono teatre, 9.30 val. Tą patį vakarą, 19 val., „Organum“ koncertų salėje įvyks dviejų kompozicijos profesorių – Johannes Schöllhorn (Freiburgo muzikos akademija) ir Vykinto Baltako (LMTA, Mastrichto konservatorija) intriguojantis muzikinis dialogas, kurį įkūnys atlikėjų kolektyvas „LENsemble“. Koncertas „LENsemblePLAY“ – tai dviejų tarptautinėse scenose ryškių kompozitorių dialogas apie tradicijos ir inovacijos santykį, kultūrų ištakų įtaką. Daugelis koncerte skambėsiančių kūrinių tarsi komentuoja tokių kompozitorių, kaip Gabriel Fauré, Arnold Schönberg, Wolfgang Amadeus Mozart kūrybą, jos istorinį muzikinį kontekstą. Koncerto programos kūriniai į šių istorinių kompozitorių palikimą žvelgia iš mūsų dienų perspektyvos. Renginyje dalyvaus ir pristatys savo kūrybą šio muzikinio dialogo kūrėjai Johannes Schöllhorn ir Vykintas Baltakas, o muzikžą atliks smuikininkė Rusnė Mataitytė, fleitininkas Vytenis Gurstis, klarnetininkas Karolis Kolakauskas, pianistės Indrė Baikštytė ir Jonė Punytė-Svigarienė, violončelininkas Edmundas Kulikauskas, perkusininkas Džiugas Daugirda. Diriguos Vykintas Baltakas. Šį koncertą remia Vilniaus Goethes institutas.

Vasario 8 dieną „ContemPLAY“ programą pratęs profesorius Vykintas Baltakas su paskaita „Music as a living entity“ (liet. „Muzika – kaip gyva būtybė“), kuri vyks LMTA Balkono teatre, 9.30 val. Trečiadienis festivalio-dirbtuvių publikai pasiūlys dar vieną muzikinį įvykį – 19 val. LMTA Didžiojoje salėje įvyks šiuolaikinės akademinės muzikos koncertas „SinfoPLAY“. Tai bendras LMTA šiuolaikinės muzikos programos atlikėjų ir Freiburgo aukštosios muzikos mokyklos studentų ansamblis, kuris Vilniuje paruoš ir atliks specialiai šiam ansambliui parašytus jaunųjų kompozitorių iš Freiburgo ir Mastrichto kūrinius.

Vasario 9 diena prasidės LMTA J. Juzeliūno erdvinio garso sferoje. 9.30–10.30 val. čia vyks menininko iš Talino Theodore Parker paskaita „Concepts of space and improvisation“ (liet. „Erdvės ir improvizacijos sąvokos“). Vakare, 19 val., lauks to paties kūrėjo, atvykusio į festivalį meno organizacijos „Improdimensija“ kvietimu, koncertas „Electro/ImprodimensijaPLAY“. Gitaristas, improvizuotojas ir elektroakustinės muzikos kūrėjas Theodore Parker yra kilęs iš JAV, šiuo metu gyvena Taline. Čia kūrėjas jau spėjo tapti svarbia vietos muzikinio gyvenimo dalimi. Jis yra pirmojo „Estijos gyvos elektronikos ansamblio“ (EMA) narys, reguliariai kuria muziką teatro ir šokio spektakliams, taip pat skaito paskaitas Estijos muzikos ir teatro akademijoje laisvosios improvizacijos ir meninių tyrimų temomis. 2019 metais debiutinį albumą „ReSounding“, kurio kiekviena dalis buvo įrašyta skirtingoje aplinkoje, pristatęs Theodore Parker ypač daug dėmesio skiria erdvei ir improvizacijai. Tai muzikantas, mezgantis kontaktą su aplinka, į kurią jį nuneša muzikiniai ieškojimai. Konkrečioje erdvėje, pasitelkdamas gitarą ir įvairias elektronines priemones, jis kuria esamajam laikui būdingą garsinį peizažą. Taigi, ketvirtadienį „ContemPLAY“ publikos laukia unikali patirtis. Festivalio lankytojai galės išgirsti, kaip Lietuva, Vilnius ir „Improdimensijos“ sienos, perėjusios erdvinį Theodore Parker filtrą, transformuosis į daugiau niekada nebepasikartosiantį garsinį pasakojimą.

Vasario 10 diena, penktadienis, festivalio-dirbtuvių „ContemPLAY“ dalyviams ir publikai bus taip pat ypatingas. Mantautas Krukauskas – kompozitorius, kompozicijos katedros dėstytojas ir LMTA Muzikos inovacijų studijų centro vedėjas – LMTA J. Juzeliūno erdvinio garso sferoje, 9.30 val., pristatys savo paskaitą pavadinimu „Space as a compositional parameter“ (liet. „Erdvė – kaip kompozicinis parametras“). Vakare, 19 val., festivalio-dirbtuvių dalyvius ir kūrybiškumo išsiilgusius muzikos gerbėjus jis pakvies į erdvinės muzikos koncertą „SpherePLAY“, įvyksiantį toje pačioje LMTA erdvėje. Koncerte skambės LMTA ir projekto partnerių institucijų dėstytojų ir studentų darbai erdvinio garso sferai.

Šeštadienį, vasario 11 dieną 9.30 val. organizatoriai kviečia į dar vieną kūrybiškumo ir naujų idėjų įkvėpsiančią pamoką – Arno Mikalkėno paskaitą „Aesthetics and History of Free Improvisation“ (liet. „Laisvosios improvizacijos estetika ir istorija“). Vakare įvyks paskutinis festivalio „ContemPLAY“ koncertas. Tai bus visas festivalio kūrybiškumo idėjas ir naujus dalyvių ir publikos atradimus vainikuojantis renginys, pristatysiantis kūrybinių dirbtuvių metu studentų kartu įgyvendintus muzikinius projektus. Koncertas vyks LMTA Balkono teatre, 18 val.

„ContemPLAY“ organizuoja: Lietuvos muzikos ir teatro akademija, „Lietuvos ansamblių tinklas“, „Improdimensija“. Partneriai: Antverpeno karališkoji konservatorija, Estijos muzikos ir teatro akademija, Freiburgo aukštoji muzikos mokykla. Festivalį-dirbtuves remia Lietuvos kultūros taryba, Erasmus+, Nordplus, Goethe’s institutas Lietuvoje, „Ideas Block LT“, Nacionalinė dailės galerija.

Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/ContemPlayVilnius

Lietuvos muzikos antena

Komentarų dar nėra

Post A Comment