Sausio 12-ąją skambės unikalios „Baltijos mišios“

Choras „Vilnius“. Justino Auškelio nuotr.

Sausio 12-ąją skambės unikalios „Baltijos mišios“

Valstybinio choro „Vilnius“ iniciatyva 2023 m. sausio 12 d. Šv. Jonų bažnyčioje Vilniuje vyks reikšmingas Baltijos valstybių kultūros renginys – pasaulinė stambios formos chorinio kūrinio „Baltijos mišios“ („The Baltic Mass“) premjera. Tai unikalus reiškinys ne tik Lietuvai bet ir visam regionui: pirmą kartą kūrybai susivienijo trijų Baltijos šalių kompozitoriai, o kūrinio atlikimui – Estijos, Latvijos ir Lietuvos profesionalūs chorai. Lietuvos laisvės gynėjų dienos minėjimo renginių kontekste šis kūrinys skiriamas Baltijos šalių kovoms už Nepriklausomybę ir karą išgyvenančiai Ukrainai.

Mišias sudaro penkios dalys, kurias parašė daugelį apdovanojimų už kūrybą pelnęs Estijos kompozitorius Ülo Krigulas (Kyrie, Requiem aeternam), vienas žymiausių Latvijos sakralinės muzikos kūrėjų Rihardas Dubra (Sanctus et Benedictus, Agnus Dei) ir Lietuvai gerai žinomas chorinės muzikos autorius Donatas Zakaras (Credo). „Baltijos mišias“ atliks Estijos filharmonijos kamerinis choras (meno vadovas ir dirigentas Tonju Kaljuste), Valstybinis choras „Latvija“ (meno vadovas ir dirigentas Māris Sirmaisas), Valstybinis choras „Vilnius“ (meno vadovas ir vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas).

Kompozitorius U. Krigulas apie naujausią kūrinį sako: „Kai gavau pasiūlymą sukurti dvi dalis „Baltijos mišioms“, pasaulyje įvyko nemažai pokyčių. Todėl pradinis planas parašyti Kyrie ir Gloria virto Kyrie ir Requiem aeternam. Kartais tikrai sunku rasti tinkamus žodžius perteikti tokius jausmus, kaip kančia, baimė ir sumaištis. Tada galime atsigręžti į tuos žodžius, kurie seniai padeda ištverti visus sunkumus. Šie žodžiai skirti išreikšti tam, ko nesugebame išsakyti. Ir melstis.“

Latvis R. Dubra kūrybą apmąsto taip: „Žvelgiant grynai filosofiškai, koks yra svarbiausias muzikos tikslas? Emocija paveikti žmogų. Kaip kiekvienas žmogus turi savo kelią į Dievą, taip ir kiekvienas kompozitorius muzikoje eina savo keliu link emocijų, o per tai – link Dievo.“

D. Zakaras pripažįsta, siekęs, kad kūrinys būtų patogus dainuoti choristams ir gerai skambėtų bažnyčios akustikoje. „Raiškos priemonės tradicinės, būdingos mums įprastai bažnytinei muzikai, su nedideliais sonoristiniais paįvairinimais. Žinodamas plačias choro „Vilnius“ atlikėjų tesitūrines, tembrines ir garso emisijos galimybes džiaugiausi galėdamas naudoti didelį (nors ir tradicinių) išraiškos priemonių spektrą“ – apie savo dalį Credo sako kompozitorius.

Šio unikalaus bendradarbiavimo iniciatorius choras „Vilnius“ bei kolektyvo meno vadovas ir dirigentas Artūras Dambrauskas pastaraisiais metais daug dėmesio skiria siekiui muziką perteikti skirtingoms klausytojų auditorijoms, netradicinių renginių ir projektų įgyvendinimui. Ypatingą vietą repertuare skirdamas lietuviškos muzikos sklaidai, kaimyninių šalių autoriams, choras žengia koja kojon su šiandieninėmis meno aktualijomis, o kartu atsiliepia ir į svarbius istorinius ar dabarties įvykius.

Choro „Vilnius“ vadovas ir koncerto dirigentas Artūras Dambrauskas sako, kad „Baltijos mišios“ – tai ilgai brandintas trijų Baltijos šalių valstybinių chorų projektas. Tai ne tik malda už išėjusius, bet ir viltis bei tikėjimas, kad pasaulis, sekdamas trijų Baltijos šalių pavyzdžiu, taps vieningesnis, sugebės nugalėti blogį. Tuo pačiu „Baltijos mišios“– tai mūsų palaikymas broliams ukrainiečiams, kovojantiems už savo nepriklausomybę, už savo tautos išlikimą.“

Choras „Vilnius“ kartu su kolektyvais iš Latvijos bei Estijos kviečia į nemokamą koncertą – išklausyti naujausio trijų Baltijos šalių autorių kūrinio „Baltjos mišios“. Renginys įvyks sausio 12 d. 20 val. Šv. Jonų bažnyčioje Vilniuje. „Baltijos mišios“ taip pat skambės Rygoje ir Taline.

Organizatorių info.

Komentarų dar nėra

Post A Comment