Oficialus „Vilnius 700“ renginys: 1-oji Vilniaus performanso meno bienalė prasideda nauju Emilijos Škarnulytės kūriniu

Oficialus „Vilnius 700“ renginys: 1-oji Vilniaus performanso meno bienalė prasideda nauju Emilijos Škarnulytės kūriniu

Švęsdama tikrąją Vilniaus 700 metų pirmojo paminėjimo sukakties dieną, 1-oji Vilniaus performanso meno bienalė pristato įžanginį renginį – menininkės Emilijos Škarnulytės naują kūrinį „Afotija“, sausio 23 d. 19 val. įvyksiantį Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Šis įvietintas, vienintelį kartą atliekamas performansas pasklis po kitos moters kūrėjos – Elenos Nijolės Bučiūtės – suprojektuotą Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) pastatą. Su juo kurdamas aktyvų santykį, kūrinys žiūrovus panardins į savitą prasmių ir pojūčių gelmę.

„Kūrinio pavadinimas kilo iš termino „afotinė zona“ arba kitaip „tamsusis vandenynas“, reiškiančio saulės spindulių nepasiekiamą vandenynų gilumą. 2022 m. vasarą E. Škarnulytės sukurtas videokūrinys tokiu pat pavadinimu buvo pirmą kartą pristatytas parodoje Venecijoje. Pasirodymui LNOBT sukurtas naujadaras šį terminą įasmenina, sujungdamas gamtos, dievybės, žmogaus ir gyvūno aspektus bei atverdamas terpę mišrioms esybės formoms tarpti“, pasakoja bienalės meno vadovė Neringa Bumblienė.

Performansą sudaro specialiai sukurta garso ir apšvietimo choreografija, didelio formato videoprojekcijos ir gyvai atliekami pasirodymai. Jiems muziką rašo daugybę apdovanojimų pelniusi Pietų Kalifornijoje užaugusi lakotų kompozitorė Suzanne Kite drauge su Emilija Škarnulyte.

„Lydinti pasirodymo tema – nematomi pasauliai (vandens ir (pa)sąmonės gilumų) – tęsia menininkės nuosekliai plėtojamą interesų lauką ir tuo pačiu tampriai persikloja su pagrindine bienalės tema – miestu, į jį žvelgiant iš spekuliatyvios ateities perspektyvų ir vertinant akistatoje su dabartine klimato kaita bei kylančiu vandens lygiu“, tęsia N. Bumblienė.

2019 m. Emilija Škarnulytė buvo apdovanota „Ateities kartos“ meno prizu (angl. Future Generation Art Prize) ir atstovavo Lietuvai 22-ojoje Milano trienalėje. Menininkės darbai pristatyti Paryžiaus Georges’o Pompidou meno centre, Niujorko modernaus meno muziejuje MoMa ir kt.

Bilietų pardavimas į šį išskirtinį renginį prasideda jau šią savaitę. Platesnę informaciją rasite Vilniaus performanso meno bienalės ir LNOBT internetinėse svetainėse.

Kitąmet startuosianti Vilniaus performanso meno bienalė – tęstinis tarptautinis meno renginys, viena iš svarbiausių Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalių. Festivalio programa dviguba – sudaryta iš bienalės meno vadovės Neringos Bumblienės kuruojamos kviestinių menininkų programos ir viešo konkurso būdu tarptautinės žiuri atrinktų menininkų kūrinių. Pagrindiniai bienalės renginiai vyks 2023 m. liepos 23 d. – rugpjūčio 6 d. Renginio organizatorė – šiemet dvidešimtmetį švenčianti galerija „Meno niša“, laimėjusi Vilniaus miesto savivaldybės inicijuotą „Go Vilnius“ surengtą idėjų Vilniaus jubiliejui paminėti konkursą – jo metu atrinkti septyni unikalūs miesto vardą garsinsiantys projektai. Galerijos „Meno niša“ ir bienalės vadovė – Diana Stomienė. Programos įgyvendinimą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Festivalio dėmesio centre yra miestas – Vilnius, tačiau ir miestas per se, kaip žmogaus sukurta ir žmonių dominuojama aplinka, kuria dalijamės su kitomis gyvybės rūšimis, kur įvairios istorijos, mitai, veiklos, interesai, troškimai bei vizijos susiduria, sugyvena ir persikloja. Miestas kaip organizmas – gimstantis, klestintis, bet taip mirštantis arba numarinamas. Kaip dirbtinė, bet gyva struktūra. Joje galioja tam tikros taisyklės, numatytos tam tikros cirkuliavimo trajektorijos, kurias vienos gyvybės formos seka, o kitos susikuria naujas. Miestas kaip matomais ir nematomais siūlais tankiai sumegztas ir įvairiomis įtampomis įkrautas tinklas. Miestas kaip platforma ir scena.

Įvadinis 1-osios Vilniaus performanso meno bienalės renginys – Emilijos Škarnulytės „Afotija” – 2023 m. sausio 23 d. 19 val. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, Vilniuje.

Daugiau informacijos: www.vilniusbiennial.com

Organizatorių inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment