Išleista nauja Zitos Bružaitės ir choro „Vilnius“ kompaktinė plokštelė „Fides nostra“

Zita Bružaitė. Dmitrij Matvejev nuotr.

Išleista nauja Zitos Bružaitės ir choro „Vilnius“ kompaktinė plokštelė „Fides nostra“

Valstybinis choras „Vilnius“ ypatingą dėmesį skiria lietuvių kompozitorių kūrybai – kiekvienais metais pristatomos naujos kūrinių premjeros, išskirtiniai koncertai. 2022-ieji nebuvo išimtis, viduravasarį choro fonoteką papildė nauja kompaktinė plokštelė – ilgametės choro „Vilnius“ bičiulės, kompozitorės Zitos Bružaitės kūrinys „Fides nostra“ (liet. mūsų tikėjimas).

Kūrinio inspiracija autorei gimė palaimintojo arkivyskupo Jurgio Matulaičio knygos – dvasinio dienoraščio užrašų minčių įtakoje, todėl kūrinys pavadintas rekolekcijomis. Kompozitorė teigia, kad kūrinys atėjo į jos gyvenimą neatsitiktinai –  rekolekcijos „Fides nostra“ (2018 m.) ir kantorija „Lumen fidei“ (2013 m.) yra tarsi diptikas, dvi didelės muzikinės freskos apie mūsų tikėjimą. Nors kūrinio gimimas yra susijęs su Jurgio Matulaičio dienoraščio užrašais, tačiau Zita Bružaitė išrinko trumpas sentencijas, įtaigiausiai apibendrinančias ir auginančias tikėjimą kiekvieno mūsų širdyse.

Dvasininko mintys liudija kontempliatyvumą, dvasios gyvenimo intensyvumą ir gilumą. Palaimintojo užrašai aktualūs daugeliui nūdienos skaitytojų, šiuolaikiniame pasaulyje besiblaškantiems, skubantiems, sutrikusiems. Naratoriaus mintys perneria chorinius, solinius, instrumentinius epizodus ir skamba lyg pokalbis su savimi, atsakymų ieškojimas. „Fides nostra“ yra tarsi meditacijos ar dvasinių pratybų rezultatas, o fragmentai gali būti atlikti ne tik kaip vientisas kūrinys, bet ir atskirais numeriais (solistų arijos, choriniai fragmentai), kurių kūrinyje yra dvidešimt trys.

„Fides nostra“ buvo sukurtas Šv. Jurgio meno sezono festivalio ir jo iniciatoriaus Edmundo Seiliaus užsakymu bei atlikta tais pačiais – 2018 metais Marijampolėje, Šv. Arkangelo Mykolo bazilikoje; antrą kartą skambėjo maestro Artūro Dambrausko jubiliejui skirtame koncerte (2022 m.), Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Abu kartus dalyvavo Valstybinis choras „Vilnius“, kuris yra viso kūrinio ašis – aplink chorą sukasi solistų muzikiniai išsikalbėjimai bei instrumentiniai epizodai.

„Lietuvių autorių kūriniai mūsų chorui ir man pačiam yra didelė vertybė. Nėra nei vienų metų, kad išgyventume be naujų lietuviškos muzikos autorių kūrinių. Vienas idėjas sugalvojame patys, kitas – padiktuoja laikmetis ir būsimų kūrinių autoriai, todėl choro „Vilnius“ repertuare gausu tiek nedidelės apimties, tiek ciklinių kompozicijų. Zitos Bružaitės „Fides nostra“ – kaip tik priklauso antrajai kategorijai. Kūrinio tema, choro, solistų, kalbamųjų intarpų gretinimas su spalvinga orkestruote sukėlė smalsumą ir lėmė šio kūrinio pakartotiną atlikimą ir norą jį įrašyti kompaktinės plokštelės pavidalu. Manome, kad labai svarbu dokumentuoti naujus lietuvių kompozitorių kūrinius ir dėl istorinių, ir dėl interpretacinių aspektų,“ – mintimis dalijasi Valstybinio choro „Vilnius“ meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Artūras Dambrauskas, parengęs „Fides nostra“ atlikimą ir globojęs kūrinio įrašo kelią.

Vokalinės dalys yra sukurtos lotynų kalba, o naratorius į klausytoją kreipiasi palaimintojo arkivyskupo Jurgio Matulaičio mintimis ir kviečia visame kame Dievo ieškoti.

Kūrinį įrašė – Valstybinis choras „Vilnius“, meno vadovas ir vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas, Lietuvos kamerinis orkestras, meno vadovas ir dirigentas Sergej Krylov, solistai – Lina Dambrauskaitė (sopranas), Nora Petročenko (mecosopranas), Edmundas Seilius (tenoras), Paulius Prasauskas (bosas), Vaidotas Martinaitis (naratorius), instrumentinė grupė – Justina Varkulevičiūtė (arfa), Algirdas Jedemskis (birbynė), Augustinas Malikėnas (trimitas), Valentinas Marozas (trombonas), Tomas Kulikauskas (perkusija), Martynas Lukoševičius (perkusija). Dirigentas Artūras Dambrauskas.

Kompozitorės Zitos Bružaitės kompaktinės plokštelės „Fides nostra“ leidybą rėmė Asociacija LATGA.

Choro „Vilnius“ inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment