Provokuojančiame styginių kvarteto muzikos ir judesio performanse – Salomėjos šokiai taikai

Denisas Kolomyckis. Laimos Stasiulionytės nuotr.

Provokuojančiame styginių kvarteto muzikos ir judesio performanse – Salomėjos šokiai taikai

Šiemet 25-erių metų jubiliejų švenčiantis styginių kvartetas „Chordos“ tęsia šventinę programą „Pre/pozicijos“. Šį kartą kartu su menininku Denisu Kolomyckiu kolektyvas pristato kiek provokuojantį gyvos muzikos ir judesio performansą „Tar̃p“.

Rugsėjo 17 d., šeštadienį, 20 val. Vilniaus dailės akademijos sporto salėje (Malūnų g. 5, Vilnius) vyks visai ne krepšinio ar futbolo treniruotė. „Chordos“ kviečia į šią koncertams, o ypač styginių kvarteto muzikai, netikėtą erdvę, kurioje pirmą kartą Lietuvoje suskambės vieno iš amerikiečių minimalizmo pradininkų, kompozitoriaus Terry Riley kūrinys „Salomėjos šokiai taikai“.

Kaip teigia vienas iš styginių kvarteto „Chordos“ įkūrėjų altininkas Robertas Bliškevičius, kūrinys parašytas 1985–86 metais ir pasakoja istoriją apie biblinę veikėją Salomėją, kuri karaliui Erodui sušoka septynių šydų šokį, o už tai paprašo Jono Krikštytojo galvos.

„Pagal Terry Riley pasirinktą naratyvą, po kelių tūkstančių metų Salomėja sugrįžta į žemę pasikeitusi ir šį kartą, kreipdamasi į pasaulio lyderius, ji skleidžia taikos ir gėrio idėją. Matydami, kada sukurtas kūrinys, puikiai galime įsivaizduoti, kodėl ši tema buvo tokia aktuali. Tuo metu visas pasaulis taip pat stovėjo ant geopolitinių, socialinių transformacijų slenksčio, kaip ir dabar. Šiandien taikos turime ieškoti ir pasaulyje, ir aplink save – tą galėsime padaryti, kai pagaliau išmoksime diskutuoti, priimti kitokius, vertinti įvairovę, žinoma, nedarant jokių nuolaidų skleidžiamam blogiui, neapykantai ir be abejonės karui“, – sako R. Bliškevičius.

Judesys kurs naujas prasmes

Skambėsiančio styginių kvarteto muziką savitai atskleis bei interpretuos tarpdisciplininio meno kūrėjas, judesio menininkas Denisas Kolomyckis. Jis sušoks Salomėjos šokį, skirtą šiandienai. Kaip teigia pats kūrėjas, laikui, kuriame nebėra tiesios ar melo, šokį taikai, kurios taip pat nebėra.

„Šis šokis – tam tikras erotikos ir transformacijos atspindys, interpretacija amplitudei, judėjimui, vienam arba vieninteliam pasirinkimui, matymo perspektyvai ir periferijai. Tai – lyg dokumentas, kuriame atskleidžiama ikonografinė tiesa. Kartu, tai bus mitas, išlikęs testamentų paraštėse. Salomėjos akistata mirties akimirkoje, su rankoje laikoma nukirsta galva“, – intriguojančiai apie judesio performansą kalba D. Kolomyckis.

Sporto salė – taip pat pasirinkta neatsitiktinai. Kaip atskleidžia kūrėjų komanda, ji padeda dekonstruoti šio klasikinio žanro – styginių kvarteto – elitinį, akademinį įvaizdį. Kartu, pabrėžia R. Bliškevičius ir D. Kolomyckis, tokiose kasdienėse erdvėse ir situacijose ir skleidžiasi, ir griaunami socialiniai stereotipai, etinės dilemos: „Tiek blogį užkardyti, tiek gėrį skleisti, pirmiausia, turime pradėti nuo artimiausios aplinkos, kasdienėse situacijoje. Salomėja – lyg mūsų visų archetipas: kiekvienas turime savyje ir neigiamų, ir teigiamų įpročių, bruožų ar savybių. Mes patys ir nusprendžiame, kurios iš jų dominuos ir formuos mus.“

25 metai su šiuolaikine lietuvių muzika

R. Bliškevičius tikina, kad per visus kolektyvo gyvavimo metus pavyko išlaikyti aiškią kryptį ir misiją – pristatyti šiuolaikinių lietuvių ir užsienio kompozitorių naujausius bei ryškiausius XX a. kūrinius, o tokie bendros kūrybos projektai, kaip šis, atskleidžia styginių kvarteto „Chordos“ atvirumą šiandienos procesams tiek muzikoje, tiek visuomenėje.

„Džiaugiamės bendradarbiavimu su Denisu, bendru kūrybiniu darbu. Mums, kaip kolektyvui, svarbu plėsti savo patirtis ir kurti nestandartinius, kitokius šiuolaikinės muzikos įvykius. Performanse skambėsiantis kūrinys gana įspūdingas jau vien savo muzikine medžiaga, o judesys bei sporto salės erdvė, neabejoju, suskurs įsimintiną potyrį“, – sako atlikėjas.

Birželį pirmajame jubiliejinės programos renginyje „Ìš“ pristatę Lietuvos ir užsienio kompozitorių koncertinę programą Nacionalinėje dailės galerijoje, metus styginių kvartetas „Chordos“ ketina užbaigti griausmingai – naktiniame Vilniaus miesto klube pristatys elektrinių styginių instrumentų bei garso sferos šiuolaikinės muzikos vyksmą „Lìgi“ bei užkurs tikrą vakarėlį.

Plačiau apie gyvos muzikos ir judesio performansą „Tar̃p“ klausytojai ir žiūrovai ras www.chordosquartet.lt bei kolektyvo Facebook paskyroje. Jubiliejinę „Chordos“ programą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Šio renginio pagrindinis partneris – Vilniaus dailės akademija.

„Chordos“ inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment