LRT KLASIKA kviečia išgirsti „Paslėptų lobių grojaraštį“

LRT KLASIKA kviečia išgirsti „Paslėptų lobių grojaraštį“

Pandemijai sujaukus daugelį planų, tarptautinis radijo įrašų forumas „Tarptautinė kompozitorių tribūna“ („International Rostrum of Composers“) įvyks kitaip. Tribūną organizuojanti „Tarptautinė muzikos taryba“ iniciavo kitokią naujosios muzikos sklaidos platformą – „Paslėptų lobių grojaraštį“, kurį šiemet sudaro tik moterų kompozitorių kūriniai.

Išskirtinai tik sausio 18–24 dienomis vyksta speciali transliacijų savaitė, kurios metu su grojaraščiui pateiktais kūriniais galės susipažinti visi norintys. Kūrinius galima rasti čia.

„Tarptautinė kompozitorių tribūna“ kasmet atkreipia dėmesį į skirtingų šalių šiuolaikinės muzikos kūrėjus, neretai tapdama tramplinu į platesnes auditorijas mažiau žinomiems ar jaunosios kartos kūrėjams. Lietuvos kūrėjus šiame forume ne kartą lydėjo sėkmė. Šiemet LRT grojaraščiui pateikė jaunosios kartos lietuvių kompozitorės Rūtos Vitkauskaitės kūrinį „Chrysalis“ perkusijai ir orkestrui.

Tarp kompozitorių, kurių karjeroms Tarptautinė kompozitorių tribūna tapo tramplinu į sėkmę minėtini Henri Dutilleux, Luciano Berio ar Toru Takemitsu. Deja, nuo 1955 m. pristačius daugiau nei 600 kūrėjų, tarp jų tebuvo vos 47 moterys kompozitorės.

Tad išskirtiniais 2020 m. inicijuotas išskirtinis sprendimas, siekiant bent šiek tiek aplopyti šią spragą – visi transliuotojai grojaraščiui buvo prašomi teikti tik moterų kompozitorių kūrinius, apimantys visą tribūnos gyvavimo laikotarpį, tai yra 66 metus.

„Naujoji muzika vis labiau veržiasi iš pogrindžio. Smagu, kad net pandemijai sujaukus planus, „Tarptautinė kompozitorių tribūna“ vis vien rado būdą įdomiausių moterų kompozitorių kūrinių apsikeitimui. Šiandien, stebint Lietuvos, o ir pasaulio šiuolaikinės muzikos lauką, neatrodo, kad moterys kompozitorės stokotų dėmesio. Tačiau lyčių balansas šioje srityje atsirado pakankamai neseniai. Deja, žvelgiant ir į mūsų pačių muzikos istoriją, moterų kompozitorių vardų joje išlikę labai mažai, ir tik pastaraisiais metais jos savo talentu pagaliau užsitikrino tvirtas pozicijas šiuolaikinės muzikos lauke. Atstatyti istorinį teisingumą būtina ir nors tai – ne kelių iniciatyvų, o ilgo ir nuoseklaus proceso klausimas, labai džiugu, kad šįkart turime galimybę išgirsti įdomiausių moterų kūrėjų muziką iš viso pasaulio“, – sako LRT KLASIKOS vyresnioji redaktorė Rasa Murauskaitė.

Artimiausiu metu LRT KLASIKA transliuos specialias „Paslėptų lobių grojaraščio“ laidas, kuriose kūrinius aptars kartu su muzikos profesionalais ir kitų kultūros sričių ekspertais.

LRT KLASIKA inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment