Ansamblio „Lietuva“ koncerte – D. Zakaro, V. Miškinio ir V. Augustino kūriniai

Ansamblis „Lietuva“. J. Kubilienės nuotr.

Ansamblio „Lietuva“ koncerte – D. Zakaro, V. Miškinio ir V. Augustino kūriniai

Birželio 21 d. 11:45 val. Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje valstybinio ansamblio „Lietuva“ choras ir orkestras atliks naująją sakralinės muzikos programą „Tikiu“. Įvairiais ir novatoriškais žanrais stebinantis ansamblis sakralinėje aplinkoje pristatys žinomų kompozitorių Donato Zakaro, Vytauto Miškinio ir Vaclovo Augustino naujus bei tautinių instrumentų orkestrui aranžuotus kūrinius.

„Jau ne pirmą kartą rengiame sakralines programas, po kurių žmonės tiesiog jaučiasi įkvėpti, pasisėmę naujų potyrių. Mūsų atlikėjai taip pat nekantrauja pristatyti kūrinius, kaskart suskambančius naujame amplua – klausytojai tą noriai vertina. Džiaugiamės, kad mūsų programa turi ir simbolinę prasmę – atsižvelgdami į šalies aktualijas, raginame neprarasti tikėjimo, susivienyti muzikoje“, – pasakoja ansamblio „Lietuva“ orkestro vadovas ir dirigentas Egidijus Kaveckas.

Kompozitorius D. Zakaras atskleidžia, jog rašydamas kūrinį „Credo in unum Deum“ itin daug dėmesio skyrė stilizuoto tautinių instrumentų orkestro specifikai.

„Jau buvau girdėjęs apie „Lietuvos“ ansamblio sėkmingus bandymus atlikti W. A. Mocarto ir J. S. Bacho kūrinius. Galbūt klausytojas yra įpratęs tautinių instrumentų orkestre girdėti liaudiško pobūdžio muziką, tačiau nusprendžiau panaudoti Vakarų Europos klasikinei akademinei muzikai būdingą stilistiką. Kūrinyje labai svarbią vietą turi žodis ir jo reikšmė, taip pat choro – žodžio tarėjo vaidmuo. Tikiuosi klausytojas pajus ir supras mano kūrinyje naudojamus muzikinius kodus“, – sako kompozitorius, kurio kūrinys įkvėpė projektui suteikti sakrališką pavadinimą „Tikiu“.

D. Zakaras specialiai solinę partiją kūrė ir dedikavo jaunosios kartos operos solistei, sopranui Dovilei Kazonaitei, kuri koncerte pasirodys kartu su kitais ansamblio „Lietuva“ choristais ir tautinio orkestro atlikėjais.

Kitas lietuvių kompozitorius V. Miškinis savo kūrinį „Beati immaculate in via“ rašė 2019 m. Latvijos sakralinės muzikos festivaliui, bendradarbiaujant su Latvijos chorų sąjūdžio lyderiu Maris Sirmais. Po sėkmingos premjeros Latvijoje, kūrinys sekmadienį suskambės ir Lietuvos publikai.

„Džiaugiuosi, kad Lietuvoje mano kūrinys „Beati immaculate in via“ bus atliekamas pirmą kartą, kad atkreipė ansamblio „Lietuva” orkestro dirigento E. Kavecko dėmesį. Kadangi skudučiais atliekama lietuvių liaudies muzika yra labai specifinė, tokį skambesį siekiau išgauti ir šiame kūrinyje. Naudoju savotišką muzikinę kompiliaciją – lotynišką tekstą „uždėdamas“ ant liaudies dainų melodikos. Meditatyvinio pobūdžio kūrinyje Išgirsite etnografinį giedojimo būdą – sutartines, kurių plėtojimas vyksta polifoniniu principu“, – kalba V. Miškinis.

Koncerte taip pat skambės lietuvių kompozitoriaus V. Augustino „Cantate Domino“. Šis kūrinys atliekamas beveik visuose ansamblio sakralinės muzikos koncertuose.

Sakralinės muzikos programa „Tikiu“ – tai jau ne pirmas valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ pasirodymas po šalyje susiklosčiusio karantino. Birželio 1 d. Vilniaus centre, prie Lietuvos nacionalinio muziejaus, ansamblio choras ir orkestras prisijungė prie visuotinės akcijos „Ačiū, Lietuva“ bei surengė trumpą koncertą, kuriame kartu su dainininku ir aktoriumi Giedriumi Arbačiausku atliko muzikinio spektaklio „Mažvydas“ kūrinius.

Kaip žinia, kovo 11 d. įvykusios „Mažvydo“ premjeros pavasario turas buvo perkeltas į rudenį dėl siaučiančios koronaviruso pandemijos. Muzikinį spektaklį pagal J. Marcinkevičių planuojama rodyti rugsėjo 22-23 d. Kaune, spalio 6 d. Panevėžyje, spalio 8 d. Alytuje, spalio 20 d. Marijampolėje, spalio 22 d. Mažeikiuose, spalio 28 d. Klaipėdoje ir lapkričio 19 d. Šiauliuose. Greitu metu bus skelbiamos ir kitos, papildomos koliažinės operos „Mažvydas“ datos.

Sakralinės muzikos programa „Tikiu“ buvo kuriama ir plėtojama bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga.

Organizatorių inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment