Kristupas Antanaitis. Lietuvių autorių muzika ir poezija skambėjo Čikagoje

Lietuvos menininkai Čikagoje

Kristupas Antanaitis. Lietuvių autorių muzika ir poezija skambėjo Čikagoje

Spalio 3-10 dienomis Čikagoje skambėjo lietuvių autorių muzika ir poezija. Čia lankėsi kamerinis ansamblis „Vilniaus arsenalas“ (fleitininkė Laima Šulskutė, altininkas Rolandas Romoslauskas, pianistas Sergejus Okruško) kartu vyko kontrabosininkas Oliveris Ramonas, perkusininkas Saulius Auglys, aktorius Andrius Bialobžeskis bei kūrinio „Apie žvėris ir žmones. Muzikėčios pagal Kristijoną Donelaitį“ autorius – kompozitorius Antanas Kučinskas.

„Muzikėčios pagal Kristijoną Donelaitį“ buvo atliktos Lietuvių dailės muziejuje – galerijoje „Siela“ Lemonte (Čikaga). Į 6-ojo muziejaus sezono atidarymo proga surengtą koncertą susirinkusi pilnutėlė salė emocingai reagavo ir labai šiltai priėmė šiuolaikiškai interpretuojamas K. Donelaičio pasakėčias – melodeklamuojamas Andriaus Bialobžeskio, palydimas šmaikščios, charakteringos, anot paprastų klausytojų „avangardiškos“ A. Kučinsko muzikos. Šis kūrinys sukurtas 2014 m. minint K. Donelaičio 150 m. jubiliejų sėkmingai gyvuoja iki šiol ir yra nuolat atliekamas įvairiuose koncertuose, festivaliuose. Tai ne taip dažnai atsitinka su naujais lietuvių kompozitorių kūriniais. Vien šiemet „Apie žvėris ir žmones. Muzikėčios pagal K. Donelaitį“ skambėjo Alytuje, Druskininkuose, Nidoje, Kaliningrade ir pastarąjį kartą Čikagoje.

Ansamblio „Vilniaus arsenalas“ nariai (L. Šulskutė, R. Romoslauskas ir S. Okruško) spalio 6-ą surengė savo ansamblio koncertą Čikagos Market Parko Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje. Koncerte pavadinimu „Rudens divertismentas“ greta W. A. Mocarto Trio Es-dur KV 407, Astoro Piazzolos „Tango siuitos“, „Oblivion“, „Angelo mirties“ ir žymiojo „Libertango“ buvo atlikti ansamblio „Vilniaus arsenalas“ inicijuoti Teisučio Makačino „Iš paraštės“ bei Antano Kučinsko „Vakaro muzika“. Henriko Radausko, Jono Strielkūno, Vytauto Mačernio, Henriko Nagio ir Alfonso Nyka-Niliūno eiles skaitė aktorius Andrius Bialobžeskis. Lietuvių autorių eilės, įterptos tarp kūrinių, nepaliko abejingų. Pakiliai nusiteikusi publika ovacijomis apdovanojo tiek ansamblį, tiek skaitovą.

JAV yra didžiausia lietuvių bendruomenė už Lietuvos ribų. Siekiant stiprinti išeivijos ir Lietuvos ryšį, tautinio tapatumo išlaikymą Lietuvos diasporoje viena svarbiausių priemonių yra kultūra, lituanistinis ugdymas, sukuriantys pagrindą asmeniui išeivijoje jaustis vienos tautos dalimi. Šiam tikslui įgyvendinti sukurta ir Lietuvos vyriausybės nuo 2012 m. vykdoma „Globalios Lietuvos“ programa, kurios finansinė parama leido surengti šias gastroles. Lietuvos kameriniai ansambliai ne taip dažnai lankosi už Europos ribų, tad tai buvo gera proga pristatyti Lietuvos muzikinį meną JAV klausytojams, o atlikėjams pademonstruoti savo profesionalumą.

Komentarų dar nėra

Post A Comment