Ar grosim iš kopijuotų natų?

„Žiogo istorijos“ (LMIC archyvo nuotr.)

Ar grosim iš kopijuotų natų?

Apie šią problemą žino visi, o kalba tik vienetai – taip galima vertinti natų „piratavimo“ Lietuvoje klausimą. Daugumoje šalies muzikinių institucijų – nuo edukacinių iki koncertinių, natų kopijavimo praktika yra visiškai įprasta, net nesusimąstant, kad tai – autorinių teisių pažeidimas. Į tai dėmesį atkreipė VšĮ „Natų knygynas“, ėmęsis šviesti Lietuvos muzikų bendruomenę autorinių teisių klausimais. Jau kelerius metus knygyno atstovai keliauja po šalies muzikinio švietimo įstaigas, ne tik pasakodami apie autorines teises, bet ir siūlydami patogias alternatyvas įprastai natų kopijavimo praktikai pakeisti.

Su šiai temai skirtomis paskaitomis „Natų knygyno“ atstovai spėjo apsilankyti mokyklose Klaipėdoje, Šilutėje, Švenčionyse, Šiauliuose, Panevėžyje, Kaune, Vilniuje, Jurbarke, Tauragėje, Trakuose, Molėtuose, Utenoje, Alytuje, Grigiškėse ir kitur. Susitikimų metu pasakojama, kodėl natų kopijavimas yra žalingas, kokiais išskirtiniais atvejais tai daryti leistina ir kas apskritai yra tos autorių teisės. Taip pat pristatoma neseniai sukurta didžiulė natų bazė, kuri skirta patogiam legalaus turinio įsigijimui.

„Šio projekto imtis mus įkvėpė tai, kad tiek studijuodami, tiek patys dirbdami pedagogais, esame matę, kad natos kopijuojamos kiekvieną dieną. Prieš 15 metų apie galimus muzikinių leidinių pardavimus Lietuvoje dar net nebuvo minties. Tačiau susikūrus „Natų knygynui“, nuvykus į tarptautinę parodą Frankfurte „Musikmesse“, kur pamatėme, koks platus yra natų pasirinkimas, ėmėme žvelgti į natų verslą rimčiau. Pradėjus derybas su užsienio leidyklomis, pastebėdavome, kad jos nenoriai sutinka bendradarbiauti. Viena svarbiausių priežasčių buvo tai, kad leidyklų atstovai žinojo, jog Lietuvoje natų kopijavimas – įprasta praktika. Galiausiai įtikinus leidyklas bendradarbiauti, suvokėme, kad svarbu ne tik didinti asortimentą, bet ir skleisti žinią apie legalią produkciją“, – pasakojo „Natų knygyno“ direktorius Vygintas Gasparavičius.

Natūralu, kad projekto metu teko susidurti su įvairiausiomis mokyklų bendruomenių reakcijomis. Vieni pritaria, kiti, atvirkščiai, įnirtingai priešinasi. Pagrindinis argumentas, be abejo, lėšų muzikiniams leidiniams įsigyti stygius. Visgi intensyvių diskusijų metu prieita prie išvados, kad ateityje patogiausias būdas legaliai įsigyti natų – pirkti pavienius kūrinius PDF formatu. Pradėtas darbas nesibaigia, mat jau kitą pavasarį „Natų knygyno“ atstovai paskaitas apie natų kopijavimo žalą skaitys viešosiose bibliotekose.

Lyginant su kitomis pasaulio šalimis, natų kopijavimas Lietuvoje vis dar yra labai opi problema. Tiesa, pastebima, kad per paskutinį dešimtmetį situacija pasikeitė į gerą. Po minėtų paskaitų daugelis muzikos mokyklų taip pat pradėjo aktyviau bendradarbiauti su „Natų knygynu“, kreipdamiesi dėl natų leidinių. Džiugu, kad pavyzdį rodo ir profesionalai – šalies chorai, orkestrai, bibliotekos po truputį atnaujina savo natų bibliotekas.

Deja, vis dar didelė visuomenės dalis natas įsigija ir platina nelegaliai būdais, tad labai svarbu ir toliau skatinti sąmoningumą, skleidžiant žinią apie tai, kad muzika, atliekama iš legaliai įsigytų natų, net skamba gražiau.

Daugiau informacijos – www.natos.lt.

Komentarų dar nėra

Post A Comment