Festivalyje „Gaida 2019“ – du itin kontrastingi ansamblio „Synaesthesis“ koncertai

„Synaesthesis“. T. Tereko nuotr.

Festivalyje „Gaida 2019“ – du itin kontrastingi ansamblio „Synaesthesis“ koncertai

Šiemet festivalis „Gaida“ savo programoje pristato ne tik įspūdingą pasaulinių muzikos scenos žvaigždžių programą, bet ir geriausias Lietuvos atlikėjų pajėgas. Tarp jų – vis ryškiau į lietuvių šiuolaikinės muzikos atlikimo lyderių pozicijas pretenduojantis ansamblis „Synaesthesis“, kuris tradiciškai „Gaidoje“ surengs du koncertus. Aistringieji šiuolaikinės muzikos propaguotojai spalio 11 ir 13 d. Nacionalinėje dailės galerijoje atliks programas „Waves“ („Bangos“) ir „Shivers“ („Šukės“).

Spalio 11 d. šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ pristatys vieno įdomiausių Olandijoje gyvenančių kompozitorių, Peterio Adriaanszo pusantros valandos kompoziciją „Waves“ („Bangos“), kurią kritikai vadina „stulbinančia“, „užburiančia“ ir „meistriška“. Amerikiečių kilmės Olandijoje įsikūrusio kompozitoriaus Peterio Adriaanszo kūrinys „Waves“ (2007–2008) ansambliui ir sinusinėms bangoms – tai iš pažiūros itin lėtais tonais judanti muzika, kuri tarsi sustabdo laiką, tačiau autoriaus meistriškai valdomos harmoninės kalbos dėka elegantiškai formuoja netikėtus judesio ir ramybės, siekiamybės ir pasidavimo pojūčių kontrastus. Pasak muzikologo Bobo Gilmoro, Adriaanszo kūrinys yra tarsi tokių amžinųjų temų, kaip laikas ir begalybė, egzistavimas ir nebūtis, muzikinis tyrinėjimas. Beje, Peteris Adriaanszas ir pats atvyks į festivalį – „Gaidoje“ ketinama surengti publikos susitikimą su šiuo muzikos kūrėju.

Visiškai kitokia ir ypač kontrastuojanti pirmajai yra antroji ansamblio „Synaesthesis“ programa, pavadinta „Shivers“ („Šukės“) ir skirta kompozitorių moterų kūrybai iš keturių kraštų – Izraelio, Kroatijos, Lenkijos ir Vokietijos. Nepaprastai ekspresyvi ir ritmiškai kompleksiška šių metų festivalio kviestinės kūrėjos Brigittos Muntendorf bei kompozitorių Chayos Czernowin, Mirelos Ivičević ir Jagodos Szmytkos kūrybą pristatanti programa turėtų dar ryškiau atskleisti „Synaesthesis“ ansambliui būdingą energiją ir meistriškumą.

Jaunų ir ambicingų atlikėjų suburtas, jaunosios kartos dirigento Karolio Variakojo vadovaujamas ansamblis „Synaesthesis“ yra pastebimas ir ryškus Lietuvos šiuolaikinės muzikos scenos dalyvis. Šeštus metus gyvuojantis ansamblis jau surengė koncertus bene visuose svarbiausiuose Lietuvos festivaliuose, įskaitant „Gaidą“ ir prestižinį „Vilniaus festivalį“. „Synaesthesis“ aktyviai koncertuoja svetur, nenuilstamai kaupia savo repertuarą, domėdamasis naujausia lietuvių ir kitų kraštų muzika. Neretai muzikos autoriai specialiai rašo kūrinius šiam ansambliui.

Savo tarptautinę karjerą atsargiai pradėjęs dalyvavimu 2016 ir 2017 m. Tarptautinėje vasaros akademijoje Austrijoje (ISA), kur abiem metais „Synaesthesis“ pelnė „Just Composed interpretation“ prizą už geriausią premjerų atlikimą, ansamblis 2017 m. jau dalyvavo žinomuose šiuolaikinės muzikos festivaliuose „Melos Ethos“ Slovakijoje ir „Crossroads“ Zalcburge, Austrijoje. Tais pat 2017 m. „Synaesthesis“ buvo apdovanotas Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premija, o nuo šių metų rudens kolektyvui suteiktas Vilniaus miesto ansamblio statusas.

Ansamblio „Synaesthesis“ koncertai festivalyje „Gaida 2019“ – spalio 11 ir 13 d. Bilietus galima įsigyti „Bilietai.lt“ kasose ir internetiniame portale. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, „Vilniaus festivalių“ partneriai rengiant festivalį „Gaida 2019“: Lietuvos dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija, Nacionalinė filharmonija, Lietuvos kompozitorių sąjunga ir kt.

Organizatorių inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment