Vilniaus arkikatedroje – stambiųjų lietuviškos sakralinės muzikos kūrinių koncertas

Vilniaus arkikatedroje – stambiųjų lietuviškos sakralinės muzikos kūrinių koncertas

Rugsėjo 15 d., 14 val., Vilniaus arkikatedroje bazilikoje vyks koncertas „Stambieji sakralinės muzikos opusai“. Prisimenant Eduardo Balsio šimtmečio metus, šiame koncerte skambės kompozitoriaus mokinių Vidmanto Bartulio, Algirdo Martinaičio ir Gintaro Samsono kūriniai. Koncerto metu juos atliekant girdėsime Šiaulių valstybinį kamerinį chorą „Polifonija“ (vadovė Nijolė Saimininkienė) kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru (meno vad. Mindaugas Bačkus), solo partiją atliks solistė, sopranas Milda Baronaitė, o koncertui diriguos Tomas Ambrozaitis.

Koncertas – tai ciklo „Šiuolaikinės sakralinės muzikos ciklai“ dalis. Šiais renginiais siekiama turtinti profesionalios lietuvių kompozitorių sakralinės muzikos repertuarą, sugrąžinant į bažnyčią profesionalios muzikos skambesį. Ciklo koncertų metu ne tik sostinėje, bet ir daugelyje kitų Lietuvos miestų skambėjo įsiminti šiuolaikinių sakralinių kūrinių premjerų koncertai. Visgi apie esminius situacijos pokyčius kalbėti dar sudėtinga.

„Nors Šiuolaikinės sakralinės muzikos ciklai vyksta jau aštuonerius metus, situacija dar ne itin pasikeitė. Be abejo, atsirado naujų, drąsesnių kūrinių, padidėjo autorių ir pajėgesnių chorų žinomumas, tačiau vien to nepakanka. Viename kitame regione yra pajėgesni chorai, kurie galėtų atlikti ir sudėtingesnius kūrinius, tačiau tam dar reikia ir bendruomenių pasirengimo. Kol kas šie koncertai organizuojami daugiau entuziastų pastangomis, valstybės dėmesio stokojame, o tas dėmesys, norint rezultato – būtinas“, – mintimis apie sakralinės muzikos situaciją dalijasi kompozitorius, koncerto organizatorius G. Samsonas.

„Bažnyčiose skambančiai muzikai keistis reikia labai daug laiko, nes tas 50 metų okupacijos labai atitolino nuo pokyčių. Ir šie „Šiuolaikinės sakralinės muzikos ciklų“ koncertai yra žingsniai, kurie materializuosis vėliau, bet jie neabejotinai yra reikšmingi“, – teigia kompozitorius V. Bartulis.

Koncerte girdėsime trijų kompozitorių darbus. G. Samsono „Confessio piacularis“ – tai sonoristikos elementais praturtintas opusas liturginiais psalmių tekstais. Kūrinys tuo pačiu pavadinimu buvo parašytas 2012 m., o artimiausiame koncerte skambės jo versijos styginiams ir mišriam chorui premjera. Skambės ir visiškai naujas šio kompozitoriaus kūrinys „Tota pulchra“ mišriam chorui ir styginių orkestrui.

Koncerte taip pat skambės ir kompozitoriaus A. Martinaičio kūrinys „Vigilia“, tekstais iš Morkaus, Mato ir Luko evangelijų. Kūriniu prisimenami Kristaus perspėjimai savo mokiniams apie galimas negandas ir kvietimas budėti ir melstis. Be kita ko, koncerte skambės ir visiškai naujo opuso – V. Bartulio kūrinio „Stabat Mater“ premjera.

„Tai toks gan pretenzingas būdas prisiliesti prie amžinos temos, kuria jau prirašyta daug šedevrų. Labai neatsargus žingsnis“, – užsimena pats kompozitorius.

Koncertas „Stambieji sakralinės muzikos opusai“ – rugsėjo 15 d., 14 val. (po Šv. Mišių), Vilniaus Šv. Vysk. Stanislovo ir Šv. Vladislavo arkikatedra bazilikoje. Renginį organizuoja VšĮ „Ars&Sonoris“.

Organizatorių inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment