Naujas „Operomanijos“ sezonas: kelionės po Lietuvą ir istorinę atmintį skrodžiančios premjeros

Premjera Vilniaus gete

Naujas „Operomanijos“ sezonas: kelionės po Lietuvą ir istorinę atmintį skrodžiančios premjeros

Kritikų įvertinti, publikos mylimi, visus penkis pojūčius įaštrinantys, šiuolaikiniai sceniniai kūriniai – to visuomet galima tikėtis iš „Operomanijos“ repertuaro. Neseniai paskelbusi būsimų spektaklių, šiemet keliausiančių po visą Lietuvą, datas ir vietas, ši kūrybinė kompanija paslaptingai šnabžda ir apie dvi naujų kūrinių premjeras. O kol kas jau žinomos pirmosios sezono dalies, rugsėjo-gruodžio mėnesių spektaklių rodymų datos.

Rugsėjo 19 d. Nacionalinėje dailės galerijoje pristatoma nauja garso menininko Arturo Bumšteino barokinio teatro triukšmų mašinų performanso „Blogi orai“ versija, pritaikyta muziejaus kontekstui, pavadinimu „Navigacijos“. Įdomu, kad tam pačiam vakarui performansą „Barometras“ ruošia ir su legendiniu režisieriumi Robertu Wilsonu dirbantis, „Blogų orų“ performatyvaus libreto autorius, australų menininkas Ivanas Chengas. Vakaro ašimi taps ką tik išleistos „Blogų orų“ vinilinės plokštelės pristatymas. Visi trys renginiai išdėlioti palindromo principu, tad žiūrovai galės rinktis, kokia tvarka juos stebėti. Performansą „Blogi orai“ įprastai lydės kūrybinės dirbtuvės vaikams ir jaunimui – jos vyks rugsėjo 20 d. Nacionalinėje dailės galerijoje. Rugsėjo 21 d. „Blogų orų“ komanda kelsis į Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatrą, kuriame taip pat organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, o rugsėjo 22 d. – ir teatrinės „Blogų orų“ versijos pristatymas.

Proga dar nemačiusiems išvysti pirmąjį Venecijos meno bienalės „Auksinio liūto“ laureačių Vaivos Grainytės, Linos Lapelytės ir Rugilės Barzdžiukaitės bendrą darbą, genialųjį sceninį algoritmą, operą „Geros dienos!“ – spalio 17 d. Vilniuje, „Menų spaustuvėje“, planuojami du šios operos rodymai. Būtent čia, Lietuvos sostinėje, operos, keliaujančios po visą pasaulį, rodymų skaičius perkops 60.

Lygiai po savaitės, spalio 24 d., „Menų spaustuvėje“ bus rodomas ir dar vienas A. Bumšteino darbas, unikali graikų mitais ir sąmonės tyrimais persunkta garso instaliacija-performansas „Olympian Machine“. Lapkričio 13 d. šis kūrinys bus pristatomas ir Klaipėdos kultūros fabrike.

Praėjusių metų „Auksinių scenos kryžių“ ceremonijoje operos nominacijoje triumfavusi komiksų opera „Alfa“ ne vieną spėjo sužavėti savo raiškia scenine estetika, įaštrinta fabula ir įtaigia muzika. „Menų spaustuvėje“ šią operą bus galima išvysti lapkričio 21 d. Po dviejų dienų, lapkričio 23-ąją opera bus rodoma ir Šiauliuose vyksiančio festivalio „Virus“ programoje.

Didžiulio susidomėjimo jau kelerius metus iš eilės susilaukia bendras lietuvių kompozitorės Rūtos Vitkauskaitės ir švedų menininkų darbas, erdvinė opera tamsoje „Confessions“. Net keli jos rodymai Vilniuje numatyti gruodį, o prieš tai opera viešės ir Anykščiuose.

„Svarbu, kad šiuo metu sąvoką „sezonas“ įprasmina ne tik naujų kūrinių premjeros ir gastrolės užsienyje, o taip pat repertuarinių šiuolaikinių operų, naujojo muzikos teatro darbų pristatymų įvairiuose Lietuvos miestuose tinklelis. Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose ir Anykščiuose rodysime aukščiausios prabos meno kūrinius, kurie ne tik yra įvertinti kritikų, gavo įvairius nacionalinius ir tarptautinius apdovanojimus, bet taip pat yra pamilti arba palaipsniui atranda savo auditoriją Lietuvoje. Vykdysime edukacinę veiklą, pristatysime dvi naujas vinilines plokšteles, kursime naujus garso įrašus. Taip pat gastroliuosime”, – apie naują etapą pasakoja „Operomanijos“ prodiuserė Ana Ablamonova. Ji taip pat užsimena apie tai, kad nors šiuo metu dirbama net prie šešių naujų kūrinių, tačiau artimiausiu metu bus pristatomos dvi premjeros.

Pirmasis darbas – tai garso kelionė po buvusio Vilniaus Geto teritoriją. Su šiuo kūriniu jo komanda – dramaturgas Rimantas Ribačiauskas, režisierius Mantas Jančiauskas, kompozitoriai Jūra Elena Šedytė ir Andrius Šiurys – gyvena jau daugiau kaip dvejus metus. Darbas remiasi Holokaustą išgyvenusių asmenų liudijimais – archyvuose atrastais garso įrašais, dokumentais, kūrybinio proceso metu įvairiose pasaulio šalyse surinktais interviu. Tai garso kelionė per Vilniaus Geto atminties žemėlapį, kuriame atsiskleidžia Holokausto tragedijos suvokimo ribos ir jas paženklinantis laikinumas.

Antroji šio sezono premjera – dramaturgės Birutės Kapustinskaitės, režisieriaus Karolio Kaupinio ir kompozitoriaus Mykolo Natalevičiaus bendras opusas, tyrinėjantis mūsų neseną praeitį – Sąjūdžio laikus. Kūrinyje prisimenamos to laikmečio problemos, svajonės, kurios yra gretinamos su dabarties realijomis.

„Sezonas tampa daugiaplaniu ir pilnakrauju. Visa tai palaipsniui per daugiau nei dešimtmetį tapo realybe didelės žmonių bendruomenės darbo, tikėjimo, Lietuvos kultūros tarybos strateginio finansavimo programos, Vilniaus miesto savivaldybės bei kitų rėmėjų palaikymo dėka“, – pasakoja A. Ablamonova.
Ištikimiausiems gerbėjams „Operomanija“ siūlo ir Abonementą meno gurmanams, kurio savininkų laukia net penki ryškūs ketvirtadieniai Vilniuje su organizacijos prodiusuojamais kūriniais.

Daugiau informacijos apie abonementą ir naują „Operomanijos“ sezoną –
https://www.facebook.com/operomanija/
Bilietus į renginius platina TIKETA.

OPEROMANIJOS inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment