Laudatio Rūtai Stanevičiūtei, Danutei Petrauskaitei, Vitai Gruodytei

Donatas Katkus skaito laudaciją. Tomo Tereko nuotr.

Laudatio Rūtai Stanevičiūtei, Danutei Petrauskaitei, Vitai Gruodytei

2019 m. birželio 4 d. Kompozitorių namuose įvyko Geriausių Lietuvos muzikologų darbų apdovanojimo iškilmės, kurių metu įteiktos premijos už ryškiausius 2018 m. darbus.
Vytauto Landsbergio premija skirta muzikologėms Rūtai Stanevičiūtei, Danutei Petrauskaitei ir Vitai Gruodytei už kultūrinių ryšių, lietuvių ir pasaulio muzikos sampynų Šaltojo karo metais atskleidimą monografijoje „Nailono uždanga“ (I t. „Šaltasis karas, tarptautiniai mainai ir lietuvių muzika“, II t. „Lietuvių muzikų užsienio korespondencija Šaltojo karo metais“, išleido Lietuvos muzikos ir teatro akademija).
Laudaciją laureatėms parengė muzikologas, dirigentas, profesorius Donatas Katkus.

Pirmąkart toks solidus laiškas, pagrįstas, taigi autentiškas, lyg iš vidaus parodytas nežinomas mūsų istorijos tarpsnis.

Mūsų muzikos istorija įgauna realią erdvę tyrinėjimams.

Ypač neaiškus buvo sovietinis laikotarpis, kai mūsų muzika buvo perkirsta į dvi dalis. Tai labai kontroversiškas metas. Šių knygų dokumentacija ir komentarai nuplėšia nepasitikėjimo skraistę nuo daugelio kūrėjų santykių. Matome pasaulį, kur abi pusės buvo nepalankios muzikų kūrybai – tiek emigracija, jos siauros egzistencinės sąlygos, tiek okupacija, lagerio aplinkoje su ideologiniu ir stilistiniu diktatu.

Šis darbas dar kartą įrodo, kad būtina parašyti naują Lietuvos muzikos istoriją.

Kai yra tokio lygio tyrėjos, kai jos kuria tokį pilnavertį kontekstą, kuris iškyla šiame darbe, mūsų muzikos vertės ir stilistikos supratimui formuojasi nauja erdvė.

Bet ar yra dar to darbo prasmė popso agresijos metu, kai mes kartu su rimtosios mūsų muzikos tradicija dideliu greičiu stumiami į kultūros paribius, kai taip mąžta skaičius tų, kuriems rūpi ta muzika, apie kurią kalba šios knygos?

Kur įrašai? Kur galima juos pastoviai gauti?

Ir vis tik muzikologės, nebodamos oficialiosios tylos, atliko milžinišką darbą.

Rūtos Stanevičiūtės intelektualizmas, Danutės Petrauskaitės istorinis žvilgsnis, Vitos Gruodytės neprovincialus požiūris įsirašo į nesumindomas Lietuvos kultūros vertes. Jei neišnyksime, gal kada prisiminsime.

Donatas Katkus

Komentarų dar nėra

Post A Comment