Druskininkų menininkų rezidencijoje svečiuojasi eksperimentinės muzikos kūrėjai iš Estijos

Mechaninis kalkuliatorius. Foto: E. Alalooga.

Druskininkų menininkų rezidencijoje svečiuojasi eksperimentinės muzikos kūrėjai iš Estijos

Lietuvos kompozitorių sąjungos Druskininkų menininkų rezidencija DAR kviečia miesto gyventojus ir svečius praleisti penktadienio vakarą „VY: Sofa“ bare. Gegužės 10 dieną baro lankytojų lauks eksperimentinės muzikos koncertas, rengiamas rezidencijos svečių Raulio Kellerio ir Eriko Alalooga‘os. Devintus metus skaičiuojančioje ir kūrėjus iš įvairių pasaulio šalių sutraukiančioje DAR rezidencijoje šiuo metu viešintys garso menininkai pristatys savo autorinius pasirodymus – gyvos elektroninės muzikos improvizacijas. Iš Estijos atvykę Raulis ir Erikas savo meninėse praktikose pasitelkia modulinius sintezatorius, aplinkoje randamus garsus bei specialiai pagamintus garso aparatus.

Jau penkiolika metų pažįstami kūrėjai seka vienas kito kūrybą ir teigia randantys nemažai bendro. „Mane įkvepia pamišę 19-ojo amžiaus išradėjai, pasikliaujantys pačių sukurtomis utopijomis bei main-stream‘ui nepataikaujančiomis idėjomis. Manau, tai galėtų apibūdinti ir mane, o taip pat ir Raulį“ – sako Erikas Alalooga. Raulis Kelleris priduria, kad jį žavi Eriko gaminamos metalo atraižų garso mašinos: „savyje jos turi keistos agresijos, bet tuo pačiu ir tam tikro humoro bei šarmo“ – sako jis. Abu menininkus domina garso fiziškumas, medžiagiškumas, tik Eriko pasirodymai labiau teatrališki, o Raulio – labiau linkstantys į „shoegazing“ žanrą (devintajame XX a. dešimtmetyje britų muzikos spauda „spoksojimu į batus“ pavadino neo-psichodelikos stiliaus grupių laikyseną gyvų pasirodymų metu, kai į muziką panirę atlikėjai stovėdavo ramiai, beveik atsiriboję nuo publikos).

Paklaustas, kuo užsiima DAR rezidencijoje, Erikas sakė, kad išvykimo į Lietuvą rytą iš blusų turgaus nusipirko mechaninį kalkuliatorių: „mane žavi garsai, kuriuos skleidžia aparatas, kai spaudi jo mygtukus ar suki rankenėlę. Šie garsai gali būti stiprinami, vystomi, perstruktūruojami „kilpinimo“ instrumentais, įrašant ir paleidžiant garsus realiu laiku. Rezidencijoje užsiimu šiuo žaidimu. Apskritai, mane traukia judesys ir mašinos. Dauguma mus supančių daiktų įprastai yra statiški, o mane domina galimybė juos išjudinti“ – sako menininkas.

Raulis užsiminė, kad rezidencijoje rastas pianinas jam atvėrė iki tol netyrinėtų galimybių, kurias dabar jis naudoja dirbdamas prie naujų kompozicijų. Kūrėjas taip pat vysto projektą, susijusį su tekstu: „dalį teksto įskaičiau ir planuoju panaudoti savo radijo pjesei. Tai įsivaizduojamas radijo šou – audio knyga. Dar nenusprendžiau dėl galutinės projekto formos“ – atviravo jis.

Vieną iš savo radijo projektų „Symbolistica“ Raulis pristatė Lietuvos publikai 2012 metais Šiuolaikinio meno centre Vilniuje kartu su Hello Upanu ir Katrin Essenson. Taip pat jis pasakojo, kad Lietuvoje ne kartą atsidūrė keliaudamas motociklais.

Erikas taip pat Lietuvoje vieši ne pirmą kartą: „nuo 1987 metų čia atsiduriu gana dažnai, galėčiau sakyti, kad išskyrus Estiją, šiuo metu geriausius ryšius palaikau su Lietuvos meno scena. Per pastaruosius trejus metus koncertavau Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, o dabar ir Druskininkuose“.

Išgirsti Eriko ir Raulio pasirodymus bus galima gegužės 10 dieną, penktadienį, 23 val. „VY: Sofa“ bare, Druskininkuose, Vilniaus al. 10. Įėjimas nemokamas.

DAR (Druskininkai Artists’ Residence) projektą rengia Lietuvos kompozitorių sąjunga, remia Lietuvos kultūros taryba, Asociacija LATGA. Parneris – Baras „VY: Sofa“.

Viktorija Damerell
Lietuvos muzikos antena

Komentarų dar nėra

Post A Comment