Pristatoma knyga „Gyvenimas karaimų dainose“

Karaimų bendruomenė Lietuvoje

Pristatoma knyga „Gyvenimas karaimų dainose“

Balandžio 23 d., antradienį, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Juozo Karoso salėje (Gedimino pr. 42) vyks muzikologės dr. Karinos Firkavičiūtės knygos „Gyvenimas karaimų dainose“ pristatymas. Knygą išleido Lenkijos karaimų sąjungos leidykla „Bitik“ ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Renginio pradžia 15 val.

„Gyvenimas karaimų dainose“ yra pirmoji knyga – dainynas, rinkinys, išsamiai pristatantis pasaulietinį Lietuvos karaimų muzikos palikimą. Į leidinį įtrauktos 27 dainos, lydėjusios žmones įvairiais jų gyvenimo tarpsniais. Dainų tekstai paskelbti karaimų, lenkų ir anglų kalbomis. Autorė pateikė ir karaimų muzikinį palikimą apibendrinantį straipsnį (lenkų, anglų ir lietuvių kalbomis), taip pat gimimo, vestuvių ir laidotuvių apeigų aprašymus. Leidinyje skelbiamos ir lenkų šiuolaikinės kompozitorės Katarzynos Dziewiątkowskos šešių dainų aranžuotės balsui ir fortepijonui. Kelios iš jų bus atliktos pristatymo metu.

Lietuvoje šiuo metu gyvena apie 200 karaimų. Ši tiurkų kilmės tauta per ilgus gyvenimo Lietuvoje šimtmečius (nuo XIV a.) išlaikė gimtąją karaimų kalbą, religiją, šeimos papročius. Bet jos paveldas sparčiai tirpsta: religinės – paraliturginės – giesmės jau nebedainuojamos, liaudies melodijos užsimiršta. Vienas iš pristatomos knygos uždavinių ir yra užfiksuoti kuo išsamesnes žinias iš praeities, kuriomis ateities kartos naudotųsi, norėdamos išsaugoti savo karaimišką tapatybę.

Jei patiems karaimams ši knyga primins, ką, kaip ir kada galima dainuoti, kitataučiams tai – dar ir unikalus informacijos kompendiumas apie karaimų bendruomenės gyvenimą įvairiais šimtmečiais, jos moralės normas, kasdienius rūpesčius, emocinę išraišką. Visos dainos yra nepaprastai iškalbingos, o seniausi knygoje paskelbti autoriniai dainų tekstai (neminint potencialiai vyresnių anoniminių) yra iš XVII amžiaus.

Knygos „Gyvenimas karaimų dainose“ pristatyme dalyvaus muzikologai prof. dr. Jonas Bruveris, Varsa Liutkutė-Zakarienė, knygos autorė dr. Karina Firkavičiūtė, taip pat Monika Kučinska (sopranas) ir pianistė Vaida Balčiūnienė.

Renginį remia Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

LMTA inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment