Giedriaus Kuprevičiaus 75-mečiui – pasaulinė premjera

Kompozitorius Giedrius Kuprevičius. Organizatorių nuotr.

Giedriaus Kuprevičiaus 75-mečiui – pasaulinė premjera

Balandžio 5 d. Vilniaus kongresų rūmuose skambės kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus koncerto altui ir simfoniniam orkestrui „Trys mano būsenos“ premjera. Ja simboliškai pažymimos dvi datos – kūrinys parašytas kompozitoriaus bičiulio, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro altų koncertmeisterio ir ansamblio „Vilniaus arsenalas“ altininko Rolando Romoslausko jubiliejui, o ir pats kompozitorius šį pavasarį mini savo 75-metį.

Koncerte bus reta proga drauge su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru išgirsti net du solistus – Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertmeisterius charizmatiškąjį smuikininką Zbignievą Levickį ir altininką, kamerinio ansamblio „Vilniaus arsenalas“ įkūrėją ir narį Rolandą Romoslauską.

Pirmoje koncerto dalyje skambės kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus (g. 1944) koncerto altui ir orkestrui „Trys mano būsenos“ pasaulinė premjera. Kūrinyje moderniomis alto išraiškos priemonėmis žaidžiama su orkestro tembrais ir ritmais perteikiant tris skirtingas nuotaikas – klajones, nerimą ir ramybę.

„Trys mano būsenos Koncerte altui turi labai daug vidinių ženklų. Vienu metu ausylesnis klausytojas išgirs ir R. Wagnerio, ir G. Puccini, o kažkur ir mano „Kregždučių“ intonacijas. Mano paminėti autoriai į „būsenas“ atkeliavo alto grojamais motyvais iš jų kūrinių. Tokiu būdu altas lyg surišo epochas, idėjas ir būsenas į vieną pynę. Mano profesorius Eduardas Balsys vis kartodavo, kad jei nieko neįdedi į savo muziką, tai ir girdėsis. Dėkoju bičiuliui Rolandui, kuris labai jautriai perskaitė mano partitūrą, ir, žinoma, maestro Gintarui Rinkevičiui, nepabūgusiam dar neparašytą kūrinį įtraukti į jo vadovaujamo Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro programą. Džiaugiuosi, kad prie naujos partitūros prisijungia ir dar vienas nuoširdus mano kūrinių atlikėjas – dirigentas Robertas Šervenikas“, – laukdamas kūrinio premjeros sako kompozitorius Giedrius Kuprevičius.

Pirmoje koncerto dalyje taip pat skambės vokiečių romantinės muzikos kompozitoriaus Maxo Brucho (1838–1920) dvigubas koncertas smuikui ir altui, op. 88. Antroje dalyje Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras atliks Felikso Mendelssohno (1809–1847) „Itališkąją simfoniją“, įkvėptą kompozitoriaus kelionės po Italiją. „Tai – Italija! Dabar prasidėjo tai, ką aš visada laikiau didžiausiu gyvenimo džiaugsmu. „Itališkoji simfonija“ įgauna pagreitį. Tai bus džiugiausias kūrinys, kokį aš kada nors esu parašęs“, – laiškuose iš Romos savo seseriai rašė F. Mendelssohnas.

Koncertui diriguos vienas ryškiausių savo kartos Lietuvos dirigentų, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas maestro Robertas Šervenikas. Dirigentas ypač vertinamas už aktyvią ir įvairiapusę kūrybinę raišką – lietuvių kompozitorių simfoninių kūrinių premjeras bei įtaigias ir brandžias šiuolaikinės bei klasikinės muzikos interpretacijas. Nuo 2008 m. R. Šervenikas dirba Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro muzikos vadovu. Dirigentas taip pat nuolat kviečiamas diriguoti Miuncheno valstybinėje operoje.

Giedriaus Kuprevičiaus koncerto altui ir orkestrui „Trys mano būsenos“ premjera įvyks Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncerte „Kelionė stygomis“ 2019 m. balandžio 5 d. 19 val. Vilniaus kongresų rūmuose. Solistai – altininkas Rolando Romoslauskas ir smuikininkas Zbignievas Levickis. Dirigentas Robertas Šervenikas. Koncerto partnerė – Lietuvos kompozitorių sąjunga.

Lietuvos muzikos antena

Komentarų dar nėra

Post A Comment