LMTA kviečia į diskusiją „Nailono uždanga. Lietuvių muzika Šaltojo karo istorijoje“

LMTA kviečia į diskusiją „Nailono uždanga. Lietuvių muzika Šaltojo karo istorijoje“

Lietuvos muzikos ir teatro akademija kviečia į Vilniaus knygų mugėje rengiamą diskusiją „Nailono uždanga. Lietuvių muzika tarptautinėje Šaltojo karo istorijoje“. Vasario 21 d. 11 val. vyksiantis pokalbis skirtas to paties pavadinimo LMTA išleisto dvitomio „Nailono uždanga“ (sudarytojos Rūta Stanevičiūtė, Danutė Petrauskaitė, Vita Gruodytė) pristatymui.

Dalyvaus muzikologas ir politikas Vytautas Landsbergis, muzikologas, dirigentas Donatas Katkus, kompozitorius Šarūnas Nakas, leidinio autorės, muzikologės Rūta Stanevičiūtė ir Danutė Petrauskaitė. Pokalbį moderuos istorikas Aurimas Švedas.

Pristatomą dvitomį sudaro monografija „Nailono uždanga. Šaltasis karas, tarptautiniai mainai ir lietuvių muzika“ bei laiškų knyga „Lietuvių muzikų užsienio korespondencija 1945–1990“ (Lietuvos muzikos ir teatro akademija, 2018).

Knygų mugėje vyksiančios diskusijos dalyviai gvildens lietuvių muzikos dalyvavimo Šaltojo karo tarptautinių ryšių ir mainų istorijoje klausimus. Diskutuos, kaip ir kokiais kanalais vyko muzikinės informacijos, žmonių ir institucijų mainai tarp Lietuvos ir užsienio sovietiniais metais. Kas skatino muzikines terpes megzti tarpasmeninius ir transnacionalinius ryšius Šaltojo karo ideologinės priešpriešos sąlygomis? Kokį poveikį tarptautiniai mainai ir ryšiai turėjo lietuviškajai muzikos scenai?

Knygos autorių pasitelkiama vengrų istoriko György Péteri sąvoka „Nailono uždanga“ kaip sisteminės skirties tarp Vakarų ir Rytų pasaulių pralaidumo metafora. Ji ypač paranki aiškinantis, kaip tarp šių pasaulių vyko meniniai mainai. Diskusijoje bus siekiama kritiškai apsvarstyti lietuvių muzikinės kultūros atvirumo ir uždarumo ribas 1945–1990 metais.

Šaltojo karo metais Vakarų–Rytų meniniai ryšiai aprėpė meno kūrinių sklaidą ir menininkų bei kitų kultūros lauko dalyvių užsienio išvykas, o juos papildė Vakarų pasaulio meno idėjų, technologijų ir praktikos perėmimas ir perkūrimas į rytus nuo „Geležinės uždangos“. Vyko ir atvirkštinis procesas – komunistinių šalių meno ir menininkų realus ir įsivaizduojamas dalyvavimas užsienio kultūrose.

Diskusija „Nailono uždanga. Lietuvių muzika tarptautinėje Šaltojo karo istorijoje“ – vasario 21 d. 11 val. „Litexpo“ rūmų salėje 5.2.

Lietuvos muzikos ir teatro akademija savo stende, kuris įsikurs 3 salėje, šiemet pristatys ir daugiau naujienų. Viena iš jų – išskirtinis faksimilinis XVII a. grigališkojo choralo rankraščio, saugomo LMTA bibliotekoje, leidimas „Liber continens…“ (parengė Jonas Vilimas).

LMTA informacija

Komentarų dar nėra

Post A Comment