Bernardinų bažnyčioje Vilniuje – Vaclovo Augustino mišių premjera

Vaclovas Augustinas. Organizatorių nuotr.

Bernardinų bažnyčioje Vilniuje – Vaclovo Augustino mišių premjera

Lietuvai minint valstybės atkūrimo šimtmetį, viešoji įstaiga „Pax et Bonum“ lapkričio 24 dieną, 19 val. kviečia publiką į Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje pristatomą vieno ryškiausių lietuvių choro muzikos kūrėjų kompozitoriaus Vaclovo Augustino kūrinio premjerą – skambės dar 2016 metais pradėtos komponuoti „Missa pro centesimo anno restitutionis Lituaniae“. Tai stambios formos, septynių dalių vokalinė-instrumentinė kompozicija, tradiciniais mišių tekstais mišriam chorui, styginių orkestrui, dviems solistėms, skaitovui, fonogramai ir judesiui.

Kompozitorius nedaugžodžiaudamas apie naująją partitūrą sako: „Tradicija rašyti mišias įvairioms svarbioms istorinėms datoms ar įvykiams paminėti Europos muzikos istorijoje gyva jau daugiau nei 1500 metų. Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad šiemet, minint valstybės atkūrimo šimtmetį, tokia pareiga ir privilegija teko ir man. Kas man yra Tėvynė? Kai pagalvoju apie tai, iš atminties išnyra, lyg akmenyje iškaltos, psalmės eilutės:
Tebūnie taika tavo bokštuos.
Tavo rūmai teklesti.
Tebūnie čia gerovė.
Jeigu Viešpats nestato namų, veltui triūsia statytojai.
Jeigu Viešpats nesaugo miesto, veltui budi sargyba.
Labai tikiuosi, kad mano kūrinys sutelks klausytojus ne tik stipriam estetiniam išgyvenimui, bet ir nuoširdžiai maldai už Tėvynę“.

Klausytojų laukia netradicinis mišių atlikimas. Tai bus tarsi dvasinė menų kelionė, jungianti kelis menus vienu metu. Nors muzikine prasme kompozitorius lieka ištikimas sau – kompozicija nuosaiki, išvengianti kraštutinių raiškos priemonių, skambesiu paliečianti ir mėgėją ir profesionalą, tačiau tai pirmasis kūrėjo žingsnis į tarpdiscipliniškumą, kurį renginio metu kurs kelios medijos – perkusinių instrumentų įrašų fonograma (autorius Aleksėjus Sapiego), judesys, kuriamas Kauno šokio teatro „Aura“ artistų, skaitovo skaitoma psalmės ištrauka, meninis apšvietimas, kūrinio atlikimui specialiai parinkti kostiumai bei režisūra (pastatymas „Pax et Bonum“).

Klausytojai, ko gero, pirmą kartą Lietuvoje turės galimybę išgirsti mišias, kuriose išsitrins riba tarp rituališkumo ir koncertiškumo, tai bus galimybė panirti į maldą, kurią lydės išskirtinis žymių atlikėjų pasirodymas, papildomas kitomis meno raiškos priemonėmis. Du ryškūs kompozicijos poliai – klasikinės mišios ir jų daugiaplanis išpildymas yra tarsi aliuzija į kiekvieno iš mūsų dvasinį būvį apsuptą šiuolaikinio pasaulio atspindžiais.

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio mišias „Missa pro centesimo anno restitutionis Lituaniae“ atliks Vilniaus miesto savivaldybės kamerinis choras „Jauna muzika“ (meno vadovas Vaclovas Augustinas), Klaipėdos koncertų salės kamerinis orkestras (meno vadovas Mindaugas Bačkus), Kauno šokio teatras „Aura“ (meno vadovė Birutė Letukaitė), sopranai Lina Dambrauskaitė ir Milda Baronaitė, aktorius Ridas Jasiulionis, Bernardinų Tradicinio giedojimo ansamblis. Projekto muzikinis vadovas ir dirigentas pats kompozitorius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Vaclovas Augustinas.

Įėjimas laisvas.

Komentarų dar nėra

Post A Comment