Netrukus prasidės konferencija „Muzikos komponavimo principai“

Organizatorių nuotr.

Netrukus prasidės konferencija „Muzikos komponavimo principai“

Lapkričio 13-15 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Juozo Karoso salėje (Gedimino pr. 42, Vilnius), vyks jau 18-oji tarptautinė kompozitorių ir muzikologų konferencija „Muzikos komponavimo principai: nuo audijavimo link komponavimo“.

Bandymas gvildenti audijavimo ir komponavimo sąryšio fenomeną yra netikėta ir todėl teorinę mintį provokuojanti intencija. Audijacija kaip reiškinys įvardijamas ir paprastai nagrinėjamas edukaciniuose kontekstuose kaip gebėjimas girdėti ir suvokti muziką net ir tuomet, kai realaus muzikos garso nėra. Tai kognityvinis procesas, kurio dėka smegenys įprasmina muzikinį garsą. Būtent savitas garso įprasminimas sąlygoja atskirų komponavimo technikų, stilių ar ištisų epochų skambesio ypatumų susiformavimą. Sparčiai besivystant technologijoms ir didėjant jų įtakai kompoziciniams procesams, daugėjant serialistinių metodų pritaikymo apraiškų, audijacijos vaidmuo kūrybiniame procese tampa problemine nūdienos aktualija. Dėl to audijacijos ir komponavimo integravimas į bendrą diskursą gali tapti našia ir produktyvia terpe tiek kompozicinėms, tiek edukacinėms dilemoms gvildenti.

Konferencijoje savo teorines įžvalgas pristatys ir aktualias diskusijas šiais klausimais skatins pranešėjai iš Lietuvos, JAV, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Serbijos, Ukrainos ir Rusijos. Teorinės konferencijos dalies akcentais taps dviejų užsienio kompozitorių ir tyrėjų paskaitos: tai Rogerio Redgate’o (JK) „Do you hear what I hear?: Audiation and the Compositional Process“ (lapkričio 13 d. 10 val.) ir Berto Van Hercko (JAV) „Audiation: What to Listen For?“ (lapkričio 14 d. 12.30 val.).

Teorinę konferencijos dalį papildo ir praktinė dalis, kuri šiemet išsiskiria renginių įvairove ir gausa. Pirmąją renginio dieną (lapkričio 13 d.) 15.30 val. visus kviečiame į popietės forumą „Ar tu girdi tai, ką girdžiu aš?“. Tai apskritojo stalo tipo projektas, skirtas geriau suprasti kompozitoriaus kūrybines intencijas ir tai, kaip jas iššifruoja skirtingas muzikines patirtis turintys klausytojai. Renginyje dalyvauja kompozitoriai Bertas Van Herckas (JAV), Rogeris Redgate’as (JK) ir Martinas Vishnickas (JK). Renginio moderatorius – kompozitorius dr. Andrius Maslekovas. Renginys vyks LMTA Muzikos inovacijų ir studijų centre (MISC, Gedimino pr. 42).

Konferenciją praturtina ir intriguojanti koncertų programa. Koncerte „Čiurlionis kitaip“ pianistas Jurgis Karnavičius atliks dešimt prof. dr. Rimanto Janeliausko identifikuotų „Neatpažintų M. K. Čiurlionio ciklų“. Koncertas vyks lapkričio 13 d. 18 val. LMTA Didžiojoje salėje.

Lapkričio 14 d. 15.30 val. visus kviečiame į dar vieną tradicinį konferencijos renginį – premjerų koncertą „Lietuviškumas šiandien 100-mečio šviesoje“ Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje (Didžioji g. 34). Koncerte vokalinis ansamblis „B2“ ir vargonininkė Karolina Juodelytė pristatys naujausius Rimanto Janeliausko, Mykolo Natalevičiaus, Mariaus Baranausko, Jono Jurkūno ir Artūro Mikoliūno opusus.

Konferenciją vainikuos kompozitoriaus ir karilionininko iš JAV Marko Konewko šiuolaikinės kariliono muzikos koncertas, kuris varpų dūžiais po Vilnių skleis Johno Cage’o, Oliver Messiaeno, M. K. Čiurlionio, Marko Konewko ir kitų kompozitorių muzikos garsus. Koncertas vyks lapkričio 15 d. 14 val. Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje (Vasario 16-osios g. 11).

KONFERENCIJOS PROGRAMA

Lietuvos muzikos antena

Komentarų dar nėra

Post A Comment