Skelbiama festivalio „Gaida“ programa

Festivalio logotipas

Skelbiama festivalio „Gaida“ programa

Nuo spalio 20 d. iki lapkričio 10 d. vyksiantį 28-ąjį aktualios muzikos festivalį GAIDA lydi paantraštė „100 inspiracijų kūrybai“. Jį organizuojantys „Vilniaus festivaliai“ tęsia tradiciją Lietuvos publikai pristatyti ryškiausias šiuolaikinės muzikos asmenybes, naujus lietuvių kompozitorių kūrinius ir geriausių šiuolaikinės muzikos atlikėjų koncertus. Festivaliui net dvi programas – „In Celsius“ ir „In Fahrenheit“ – ruošia vienas įdomiausių Lietuvos šiuolaikinės muzikos kolektyvų „Synaesthesis“, jau ne pirmus metus stebinantis aukščiausius profesionalumo standartus atitinkančiais pasirodymais. Skirtingi programų pavadinimai – tai nuorodos į dviejuose žemynuose – Europoje ir Amerikoje – naudojamus skirtingus matavimo vienetus, simbolizuojančios žmonių mąstymo skirtumus, bet pabrėžiantys bendras pamatines vertybes. Tad kiekvienoje iš šių programų ansamblis pristatys atitinkamai Europos ir Amerikos garsių kompozitorių kūrinius.

Bene garsiausias pasaulyje styginių kvartetas „Kronos“ pastaraisiais metais vykdo įspūdingą projektą „50 For The Future“, kurio metu net 50-iai kompozitorių iš viso pasaulio užsakyta parašyti po naują kūrinį garsiajam kvartetui. Tačiau visais sukurtais kūriniais „Kronos“ kvartetas geranoriškai dalijasi ir su kitais pasaulio atlikėjais. Šįsyk „Gaidoje“ dalį įdomiausių šio projekto kūrinių atliks lietuvių styginių kvartetas „Chordos“, su kuriuo šiame koncerte pasirodys ir pianistas Daumantas Kirilauskas.

Išskirtinę programą „Gaidoje“ ruošia garsus italų fleitininkas Manuelis Zurria kartu su analogų neturinčiu, Lietuvoje suburtu fleitų orkestru. Atlikėjas yra bendradarbiavęs su daugeliu garsiausių šiandienos kūrėjų – Arvo Pärtu, Philipu Glassu, Terry Riley, Gavinu Bryarsu, Giya Kancheli, Kaija Saariaho, György Kurtágu, Louisu Andriessenu, Sofija Gubaidulina, Péteriu Eötvösu ir daugeliu kitų. Naujus kūrinius fleitai rašyti jis įkvėpė ir lietuvių kompozitorius Justę Janulytę ir Rytį Mažulį. Pastarasis naujausio savo kūrinio premjerą sukūrė būtent šiam išskirtiniam koncertui, kurio programoje intriguoja ir Renesanso meistrų kūriniai, prasmingai papildantys dabarties kompozitorių kompozicijas – jose atsiskleidžia ir Steve’o Reicho minimalizmo idioma, ir Johno Lutherio Adamso paukščių giedojimai, ir antikinės Graikijos muzika besidominčio japonų kompozitoriaus Jo Kondo garsovaizdžiai.

Pajusti nenumaldomą troškulį publiką kvies Klaipėdos kamerinio orkestro, valstybinio choro „Vilnius“, klarnetininko Vytauto Giedraičio ir suomių violončelininko Juho Laitineno ruošiama programa. Koncerte skambės tris visiškai skirtingus kūrybinius pasaulius atspindinčios kompozicijos, kurių vienas – Julios Wolfe opusas „Thirst“ („Troškulys“), dalis įspūdingo aštuonių dalių ciklo „Water“, kurį amerikiečių kompozitorė kūrė kartu su savo bendražygiais Michaelu Gordonu ir praėjusių metų „Gaidos“ festivalio kviestiniu kompozitoriumi Davidu Langu. „Tai galinga muzika, kupina nervingų repetityvinių ritmų, priverčianti išties pajausti nenumaldomą troškulį“, – taip šį kūrinį pristato pati kompozitorė.

Vienas įdomiausių festivalio koncertų skirtas legendiniam amerikiečių menininkui Phillui Niblockui, kurio darbai apima minimalistinę ir eksperimentinę muziką, filmų kūrimą ir fotografiją. Įkvėpimo daugiausia besisemiantis iš 7-ojo dešimtmečio Niujorko šiuolaikinės muzikos scenos, šis kūrėjas Lietuvos publikai pristatys audiovizualinį koncertą, kuriame girdėsime jo pastarųjų metų darbus.

Intriguojančią programą pavadinimu „Virtual Orchestra“ ruošia Lietuvos ansamblių tinklo (LAT) atlikėjai. Jų koncerte nuskambės net trys pasaulinės premjeros, kurių autoriai – lietuvių kompozitorė Egidija Medekšaitė, latvis Rolands Kronlaks ir vokiečių kūrėjas ir muzikos informatikas Thomasas Hummelis. Jis jau daugiau nei du dešimtmečius plėtoja „virtualaus orkestro“ duomenų bazes, tapusias vienu svarbiausių šiuolaikinio orkestro garsyno šaltinių. Būtent virtualaus orkestro idioma, dėl kurios orkestre suskamba tiek akustinių, tiek virtualių instrumentų tembrai, ir suteikė pavadinimą koncerto programai.

Festivalio „Gaida“ programoje itin intriguoja ir kitų lietuvių kompozitorių – Tomo Kutavičiaus, Loretos Narvilaitės, Alberto Navicko, Rūtos Vitkauskaitės – kūrinių premjeros, o taip pat susitikimai su festivalio kviestiniais kompozitoriais, pažintys su jaunaisiais kūrėjais. „100 inspiracijų kūrybai“ – beribiai šiuolaikinės muzikos horizontai, įkvėpimai skirtingų skonių ir lūkesčių publikai.

28-tas Tarptautinis aktualios muzikos festivalis GAIDA 2018 – nuo spalio 20 d. iki lapkričio 10 d. Vilniuje. Daugiau informacijos – www.vilniusfestivals.lt/LT/gaida-2018-programa/

Pagal VšĮ „Vilniaus festivaliai“ informaciją
Lietuvos muzikos antena

Komentarų dar nėra

Post A Comment