Zitos Bružaitės naujo kūrinio premjera vainikuos ketvirtąjį Šv. Jurgio meno sezoną

Zita Bružaitė. L. Paškevičiaus nuotr.

Zitos Bružaitės naujo kūrinio premjera vainikuos ketvirtąjį Šv. Jurgio meno sezoną

Birželio 30 d. 19.30 val. Marijampolėje, Šv. Arkangelo Mykolo bazilikoje nuskambės naujo Zitos Bružaitės vokalinio-instrumentinio ciklo „Fides nostra“ (lot. mūsų tikėjimas) premjera. Kūrinį atliks Kristina Zmailaitė (sopranas), Justina Gringytė (mecosopranas), Edmundas Seilius (tenoras), Egidijus Dauskurdis (bosas), Rimantas Bagdzevičius (naratorius), Valstybinis choras „Vilnius“ (vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas) ir Vilniaus miesto savivaldybės šv. Kristoforo kamerinis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Barkauskas). Diriguos Modestas Barkauskas.

Penkių dalių, valandos trukmės kūrinį Zita Bružaitė pavadino rekolekcijomis. Tai – dvasinių pratybų simboliką įprasminanti reikšmė, kurią kompozitorė perteikia muzikos ir žodžio jungtimi. Kūrinio tekstų inspiracija gimė palaimintojo arkivyskupo Jurgio Matulaičio knygos – dvasinio dienoraščio užrašų minčių įtakoje. Dvasininko mintys liudija kontempliatyvumą, dvasios gyvenimo intensyvumą ir gilumą. Gilią ir įvairiapusišką palaimintojo Jurgio asmenybę itin taikliai apibūdino jį 1987 m. birželio 28 d. beatifikavęs popiežius Jonas Paulius II, pavadindamas šį ištikimą Dievo tarną „žmogumi pagal Dievo širdį“. Palaimintojo užrašai ir mintys aktualūs daugeliui nūdienos skaitytojų, šiuolaikiniame pasaulyje besiblaškantiems, skubantiems, sutrikusiems. Naratoriaus mintys, pernertos chorinių, solinių ir instrumentinių fragmentų dėka, skamba lyg pokalbis su savimi, atsakymų ieškojimas ar tikėjimo pakylėjimo ekstazė. Šis muzikinis kūrinys yra savotiška meditacijos ir dvasinių pratybų rezultatas, galintis gyventi kaip vientisas kūrinys ir atskirais (choriniai, soliniai ar instrumentiniai) epizodais koncertinių programų metu. Nors kūrinio inspiracijos tiesiogiai susijusios su palaimintojo Jurgio Matulaičio dienoraščio užrašais, tačiau autorė atrinko tas mintis, kurios, anot jos, apibendrina ir augina tikėjimą kiekvieno mūsų širdyse. Kompozitorė teigia, kad šis kūrinys neatsitiktinai atėjo į jos gyvenimą. „Fides nostra“ (2018) ir kantorija „Lumen fidei“ (2013) – tarsi diptikas, dvi didelės muzikinės freskos apie svarbiausias mūsų gyvenimo atramas.

„Fides nostra“ premjera vainikuos ketvirtąjį kartą Marijampolėje vykstantį Šv. Jurgio meno sezoną. Kūrinio iniciatoriai ir užsakovai yra festivalį rengianti viešoji įstaiga „Edmundo Seiliaus meno projektai“. Marijampolės vardą ir miesto globėją Šv. Jurgį garsinantis profesionalios muzikos festivalis sumanytas ir vykdomas žinomo operos atlikėjo, marijampoliečio Edmundo Seiliaus iniciatyva. Dainininkas teigia, kad jam malonu kasmet savo gimtajam miestui surengti skambiausią muzikinę vasaros puokštę ir kiekvieną kartą ieško įdomių temų, netradicinių sprendimų, kūrinių, atlikėjų. Festivalio meno vadovas Edmundas Seilius teigia, kad šių metų renginys yra išskirtinis ne tik naujo kūrinio pristatymu, bet ir viso festivalio kryptimi, kuriai pasirinktas lietuviškas repertuaras ir įvairūs jo kontekstai. Dešimt koncertų, kuriuose pristatoma lietuvių muzikos klasika ir naujausias šiuolaikinių muzikos autorių žodis, subtilios džiazo ir liaudies muzikos jungtys, kamerinės, sakralinės ir baleto meno panoramos. Tokiu deriniu festivalio rengėjai Sūduvos krašte pasitinka Lietuvos valstybės atkūrimo 100–metį ir kartu įprasmina šių metų Lietuvos kultūros sostinę – Marijampolę.

Daugiau informacijos apie festivalį: www.menosezonas.lt

Lietuvos muzikos antena

Komentarų dar nėra

Post A Comment