Jauna muzika 2018: elektronika, naktys ir diskusijos

Autorius. Pavadinimas

Jauna muzika 2018: elektronika, naktys ir diskusijos

Festivalis „Jauna muzika“, vyksiantis balandžio 23–28 d., pristato savo programą, kurioje – penki pagrindiniai koncertai, o kiekviename jų – galimybė išgirsti bent du ar daugiau atlikėjų, projektų, pasirodymų. Lankytojų, kaip ir kasmet, laukia vakarinė programa „JM Naktys“ festivalio klube „Paviljonas“, o taip pat diskusija muzikos inovacijų studijų centre.

Balandžio 24 d., antradienį, 19 valandą, „Menų spaustuvės“ Juodojoje salėje – jau festivalio tradicija tapęs koncertas „Elektroakustinės premjeros“, kuriame – nauji lietuvių kompozitorių Ugnės Giedraitytės, Antano Jasenkos, Mantauto Krukausko, Egidijos Medekšaitės ir Andriaus Šiurio kūriniai. Šiais metais pagrindiniu „Elektroakustinių premjerų“ instrumentu pasirinktas akordeonas, todėl koncerto programa turi paantraštę „Electrordion“, o jos atlikėjas – Raimondas Sviackevičius, kuris yra bene ryškiausias Lietuvos akordeonininkas, nuolatos bendradarbiaujantis su kompozitoriais ir inicijuojantis naujus kūrinius akordeonui.

Koncerte bus pristatyti jaunosios ir viduriniosios kartos kūrėjų darbai, kurie savaip išpildys instrumento ir elektroakustinės muzikos tradicijų suteikimas galimybes ir keliamus iššūkius. Šiam koncertui sukurtuose opusuose bus galima išgirsti didelę elektroakustinės muzikos kūrimo galimybių paletę, nuo griežtos muzikinės medžiagos veikiamo skambesio, iki už muzikos ribų išeinančių inspiracijų ir asociacijų. Nuo meditatyvios kontempliacijos, iki beveik „kičinės“ siaubo filmų estetikos, įkvėptos satyrinių teatrinių veikalų.

Balandžio 25 d., trečiadienį, 19 val., Menų spaustuvės juodojoje salėje, vyks ypatingas – suomiškos ambient muzikos vakaras. Ambient stiliaus muzika elektroninės muzikos lauke išsiskiria lėtomis, dreifuojančiomis slinktimis, lėtai kintančiomis harmonijomis ir meditatyviu susitelkimu. Tai ypatingai atsiskleis šiauriečių kūrėjų Marjos Ahti ir Olli Aarni pasirodymuose. M. Ahti savo kuriamoje muzikoje ieško ribos tarp akustinių garsų, lauko įrašų ir sintetinio skambesio, išgaunamo sintezatoriais. O. Aarni domisi oro sąlygų kaita, jo muzikos pagrindas – gilūs tembrai, statiškos harmonijos, o pats O. Aarni tvirtina, kad jo muzika formuoja pasaulį, kuris yra tarsi „realybė, susitapatinusi su magija, arba slaptas slėnis tarp new age ir noise.“ Abu kūrėjai nuolat leidžia įrašus ir yra koncertavę daugybėje Europos šalių, o taip pat JAV ir Japonijoje.

Balandžio 26 d. , 19 val., Lietuvos kompozitorių sąjungos salėje – reta galimybė išgirsti Linos Lapelytės (Lietuva) bendrą darbą su menininkę iš Jungtinės Karalystės – Angharad Davies. Kūrėjos kartu muzikuoti pradėjo dar 2010 m., tačiau kartu jas išvysti tenka gana retai. Festivalio „Jauna muzika“ programos koncertui L. Lapelytė ir A. Davies paruošė naują valandos trukmės kompoziciją. Anot menininkių, joje ištirps ribos tarp muzikalumo ir kūniškumo, improvizacijos ir kompozicijos, akustikos ir elektronikos.

Balandžio 27 d., penktadienį, Menų spaustuvės scenoje išvysime latvių atlikėją, elektroninės, teatro ir kino muzikos kompozitorių, aktorių bei režisierių Toms Auniņš, po ilgesnio laiko grįžtantį į didžiąją sceną. Pats autorius neslėpė džiaugsmo, sulaukęs „Jaunos muzikos“ kvietimo Vilniuje pristatyti naują savo programą. Kartu su šiuo menininku ir netikėtas, kelerius metus aktyviai nekoncertavusio kolektyvo „Diissc Orchestra“ pasirodymas. Pirmuoju šio kolektyvo koncertu tapo pasirodymas 2008 m. „Jaunos muzikos“ festivalio programoje, šiemet kolektyvui sukanka 10 metų, todėl jie pristatys naują, tačiau tuo pat metu retrospektyvinių elementų turinčią programą.

Balandžio 28 d., šeštadienį, 19 val., prasidės laukiamiausias šių metų festivalio koncertas, kuriame pasirodys lietuvių eksperimentinės muzikos kūrėjas „Number eleven“, o šių metų festivalio akcentu taps elektroninės muzikos duetai iš Danijos „Age Coin“ ir KYO. Eksperimentinį industrinio techno duetą „Age Coin“ iš Kopenhagos sudaro buvę postpunk grupės „Lower“ nariai Kristianas Emdalis ir Simonas Formannas. Jų muzikoje jungiasi šaltų ritmų ir aštrių triukšmų sluoksniai, kintančios ritminės struktūros. Tarp eksperimentinės kompozicijos ir klubinės muzikos pozicionuojamą muziką kuriantys „Age Coin“ pirmąją savo kasetę išleido 2011, o praėjusiais metais pasirodė antrasis dueto albumas „Performance“.

Danų elektroninės muzikos duete KYO groja Hannesas Norrvide’as ir Frederikas Valentinas. Užsienio spaudoje KYO vadinami vienu unikaliausių šiandienos skandinavų elektroninės muzikos scenos reiškinių ir vienu įdomiausių žymaus Danijos muzikos leidybos ženklo „Posh Isolation“ autorių. Duetas balansuoja tarp abstrakčios elektronikos, melancholijos elementų ir sintetinio aiškumo bei ryškių harmonijų.

Prieš prasidedant festivaliui, balandžio 18 d., 12 val., Lietuvos kompozitorių sąjungos salėje (A. Mickevičiaus g. 29), vyks spaudos konferencija – su festivaliu ir jo programa supažindins festivalio rengėjai, kūrėjai ir atlikėjai. Po jos vyks ir Muzikos informacijos centro išleistos bendros „Diissc orchestra“ ir grupės „Twenty Twenty One“ vinilinės plokštelės pristatymas. Balandžio 23 d., pirmadienį, 18 val. festivalis kvies į diskusiją LMTA Muzikos inovacijų studijų centre, pavadinimu „Elektroninės muzikos festivalio pokyčiai, galimybės ir perspektyvos“. Diskusiją moderuos muzikologas Edvardas Šumila, o joje dalyvaus festivalio Jauna muzika vadovas Martynas Bialobžeskis ir svečiai, elektroninės muzikos kūrėjai Hans Peter Stubbe Teglbjærg (Danija) bei Andrew Bentley (Jungtinė Karalystė).

Festivalio metu taip pat vyks ir bendras festivalio „Jauna muzika“ ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos inovacijų studijų centro projektas – erdvinio garso kūrybinės dirbtuvės NORD+MIX 2018, kuriose elektroninę muziką kuriantys jaunieji menininkai semsis žinių iš Šiaurės ir kitų Europos šalių kūrėjų bei dėstytojų. Šių kūrybinių dirbtuvių baigiamieji koncertai vyks balandžio 28 ir 29 d. Kultūros bare „Kablys“.

Kaip ir kasmet festivalis šalia pagrindinės koncertinės programos pristato vakarinę, ne ką mažiau įdomią, kurioje pasirodo alternatyvios elektroninės muzikos scenos atlikėjai, eksperimentinės muzikos kūrėjai ir didžėjai. Šįmet festivalio klubu taps baras „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B), joje festivalis neformalioje aplinkoje prasitęs iki pat vėlyvos nakties ir skatins bendrauti ir įsijungti į festivalio atmosferą.

Koncertai „Paviljone“ vyks kiekvieną dieną nuo balandžio 25 d., trečiadienio, iki balandžio 28 d., šeštadienio. Juose pasirodys elektronine muzika besidomintiems gerai pažįstamas garso menininkas Gintas K, kuris talkinamas „vj juodo“ slapyvardžiu prisistatančio Donato Juodišiaus pristatys savo naują kompaktinę plokštelę „Acousma Light“. Jame pasirodys ir naujas kompozitorių Dominyko Digimo ir Edmundo Seiliaus duetas „gentle decay“, taip pat Monikos Zenkevičiūtės solinis elektroninės muzikos projektas Monika Ze, o paskutinįjį vakarą festivalį užbaigs didžėjai Švenčionis (Secret Thirteen) ir Patricia Kokett.

Įėjimas į visus renginius „Paviljone“ – laisvas!

Detali festivalio programa – čia.

Festivalio „Jauna muzika“ inf.

Komentarų dar nėra

Post A Comment