Valstybės atkūrimo 100-mečiui – šešios Lietuvos kompozitorių premjeros

Valstybės atkūrimo 100-mečiui – šešios Lietuvos kompozitorių premjeros

2018 m. vasario 16 d. 18 val. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre rengiamas įspūdingas koncertas. Rekordinės muzikos atlikėjų pajėgos atliks šešių Lietuvos kompozitorių kūrinių premjeras. Valstybės jubiliejui skirtame renginyje pasirodys trys simfoniniai orkestrai, keturi chorai ir net septyni dirigentai. Valstybę šlovins 100 varpų skambesys. Pagrindinį Lietuvos 100-mečio koncertą „Gloria Lietuvai“ tiesiogiai transliuos LRT televizija.

Visais laikais varpas buvo tautos laisvės ir prisikėlimo simbolis. Varpo dūžiai kvietė į kovą, skelbė taiką, skambėjo Dievo garbei ir žmonių džiaugsmui. Varpų skambėjimas – tarsi gyva istorijos tąsa, leidžianti lietuviui XXI amžiuje išgirsti savo tautos ir valstybės istoriją, ateities kartoms perduoti jos prasmę, šiandien skambinti rytojui. Varpų skambesys tapo inspiracija iškilmingam vasario 16-osios koncertui, kuriame nuskambės Vaclovo Augustino, Lino Rimšos, Anatolijaus Šenderovo, Ramintos Šerkšnytės, Mindaugo Urbaičio ir Kipro Mašanausko specialiai šiai progai parašytų kūrinių premjeros.

„Varpo garsas – tai tarytum garsų garsas. Varpas taip pat yra universalus simbolis, leidžiantis galvoti apie Lietuvą pasaulyje. Juk varpą rasime įvairių šalių kultūrose, ir ten jis atlieka labai panašias funkcijas. Tuo tarpu kompozitorius varpą naudoja kaip instrumentą. Tiesa, varpų įvairovė leidžia jam rinktis iš daugybės galimybių, todėl neabejoju, kad koncerte matysime labai įvairių sprendimų. Savo kūriniu linkiu Tėvynei gerovės, nes mano tikėjimas Lietuvos idėja tebėra tvirtas,“- sako Vaclovas Augustinas, iškilmingam renginiui parašęs kūrinį „Fiat pax“ („Tebūnie taika“).

Koncerte skambės Mindaugo Urbaičio naujas kūrinys „Salve“ („Būk pasveikinta“). „Šiek tiek užuominų į varpų skambesį mano kūrinyje bus, bet šiaip orientuojuosi į muziką, atspindinčią šiuo metu gyvenančių žmonių būseną ir vidinę jauseną, be kita ko, džiugesį ir pasididžiavimą. Juk švenčiame valstybės atkūrimo šimto metų sukaktį!“ – sako kompozitorius.

„Mano kūrinyje įvairaus garso tono ir aukščio varpelių balsai lyg simbolizuoja mūsų visuomenę ir valstybę sudarančių žmonių balsus ir likimus – varpeliai yra kiekvieno iš mūsų simbolis. Būdami kartu, atskiri varpeliai susilieja į vieną galingą skambesį. Kita vertus, ne visada paskiri žmonių gyvenimai – varpelių skambesys – susilydo į vieną balsą. Kartais į dangų kyla pavieniai jų balsai… “- apie naujausią savo kūrinį „Omnes simul“ („Mes visi“) pasakoja kompozitorius Anatolijus Šenderovas.

„Vasario 16-oji man pirmiausia asocijuojasi su laisve, o su laisve susijusi ir šviesa. Svarbiu įkvėpimo šaltiniu plėtojant užsimezgusią idėją man tapo M. K. Čiurlionio paveikslas „Karalių pasaka“, kuriame du karaliai žvelgia į vieno iš jų delnuose laikomą švytintį pasaulį. Šis paveikslas man siejasi su valstybės gimimu. Labai norėčiau, kad ėjimas šviesos link būtų ir XXI amžiaus Lietuvos vizija,“- sako Raminta Šerkšnytė, pristatydama kūrinį „Gloria“ („Šlovė“).

Koncerte „Gloria Lietuvai“ dalyvaus: Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninis orkestras, LNOBT choras, Kauno valstybinis choras, chorai „Vilnius“ ir „Polifonija“. Diriguos žymiausi Lietuvos dirigentai: Juozas Domarkas, Mirga Gražinytė, Vytautas Miškinis, Modestas Pitrėnas, Gintaras Rinkevičius, Martynas Staškus, Robertas Šervenikas.

Koncerto sumanymo autorius ir režisierius Dalius Abaris. Renginį globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Lietuvos muzikos antena
Šaltiniai: LNOBT ir Gloria Lietuvai

Komentarų dar nėra

Post A Comment