26 Rgp Festivalis „Muzika erdvėje“ kviečia atrasti Vilnių kaip įvairių archetipų junginį
Rugsėjo pradžioje, vos baigus šurmuliuoti Sostinės dienoms, kaip įprasta, renginių estafetę perima įvietintos muzikos festivalis „Muzika erdvėje“. Kasdienėse ar neįprastose Vilniaus vietose pristatomi kūriniai išryškins garsines, architektūrines bei sociokultūrines kiekvienos erdvės savybes, o šių metų tema – lyg įžanga į 700-ąjį gimtadienį pasitinkančios sostinės šventinę programą.
Kultūros inovacijų agentūros „Meno genas“ jau aštuntą kartą rengiamas festivalis „Muzika erdvėje“ – vienintelis toks Lietuvoje, skirtas įvietintai ir socialiai orientuotai šiuolaikinei muzikai. Rugsėjo 7–11 dienomis sostinėje festivalis pristatys net vienuolika specialiai sukurtų ar adaptuotų kūrinių. Muzikiniai performansai, garso patirtys ir instaliacijos kvies tyrinėti pagrindinę šių metų temą – miestą kaip archetipą.
Kaip teigia festivalio vadovai Matas Drukteinis ir Agnė Matulevičiūtė, šiemet „Muzika erdvėje“ ir ypač pasirinkta tema skirta pasitikti Vilniaus 700 jubiliejų, kuris bus minimas kitais metais, o programa išsiskiria tiek kūrinių gausa, tiek erdvių bei muzikinių įvykių įvairove.
„Nors atrodo kompozitorių pasirinktos erdvės jau nebegali mus nustebinti, šį kartą muzika skambės ir fontane, ir gatvėje, ir autobuse, ir danguje! Taip pat dar niekada festivalyje nebuvo pristatyta tiek kūrinių, o kartu, dėl įvairių kūrybinių bendradarbiavimų, – tiek daug menininkų. Jie itin atvirai, netikėtais aspektais pažvelgė į šių metų festivalio temą: išryškino skirtingus miesto įvaizdžius ir suteiks galimybę įvairiais diskursais apmąstyti savo gyvenamąją erdvę, aplinką, urbanistiką, kasdienybę ir supančius žmones“, – pasakoja festivalio organizatoriai.
Programoje pristatomi kompozitoriai ir kūriniai, anonsuoja „Muzika erdvėje“, tyrinės Vilnių kaip įvairius įvaizdžius bei archetipus jungiančią visumą. Tai kuria sostinės identitetą, išskirtinumą bei kasdienį potyrį. Klausytojai kviečiami kartu ieškoti atsakymų, kaip mes matome, girdime, jaučiame ir suvokiame urbanistinę vietovę. Kas mums yra Vilnius ir kokie esame šiame mieste?
Festivalio metu klausytojų laukia dvi nuolatinės instaliacijos. Apie pirmąjį Vilniaus įspūdį, pirmąsias minutes mieste – Ritos Mačiliūnaitės ir Aivaro Dočkaus kūrinys, pasitiksiantis visus atvykstančius ar sugrįžtančius į sostinę bei keliaujančius 3G autobuso maršrutu. Justina Šikšnelytė audiovizualinėje instaliacijoje MO muziejaus terasoje dėmesį atkreipia į miesto sienų pasakojamas istorijas.
Kompozitorė Gailė Griciūtė Saulėtekyje, VILNIUS TECH lauko amfiteatre, pristatys muzikinį performansą balsams „Kulisai“, kurį atliks VDA kamerinis choras. Kūrinys tyrinėja miestą kaip patirtį – lyg kasdienybės spektaklį, kuriame susijungia gamtos ir žmogaus gyvenimas. Jūra Elena Šedytė su kūrybine grupe „Atšilimas“ kviečia pažvelgti į miestą kaip į tėkmę ir Vašingtono skvero fontane pristatys performatyvų muzikos vyksmą „Fontanas“.
„Muzika erdvėje“ šį kartą kviečia aplankyti ir Naktinio Vilniaus avilio gimtadienio renginius. Viename iš jų bus pristatytas Mantvydo Pranulio performansas „F*** All the Perfect People“. Apmąstysiantis miestą kaip būseną, kūrinys kvies tapti vakarėlio dalimi ir tyrinėti tiek santykį su savimi, tiek su supančiu sociumu. Lukiškių kalėjime 2.0 Ignas Juzokas pristatys audiovizualinį kūrinį „Durys“. Kūrėjas lygina miestą su atmintimi, kviesdamas išgirsti, kaip skambėjo varstomos buvusio kalėjimo komplekso durys.
Jau ne pirmą kartą festivalyje dalyvaujantis kompozitorius Dominykas Digimas šį kartą Literatų gatvę pervadins Skambiąja ir kartu su naujosios vokalinės muzikos kolektyvu „Melos“ dėmesį kviečia atkreipti į miestą kaip atspindį – garsų, pokalbių ir minčių. Išskirtinį šviesų ir garso potyrį Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vingio skyriuje rengia menininkas Maksimilianas Opriška, elektroninės muzikos gerbėjams pažįstamas Fume pseudonimu. Kūrinį „Temporature“ jis skiria miestui ir jo kylančiai temperatūrai.
Šiais metais „Muzika erdvėje“ klausytojams pasiūlys ir netikėtų potyrių. Vienas tokių – Vilniaus katedros bokšto varpų koncertas auštant. Kartu su Bažnytinio paveldo muziejumi organizuojamame renginyje kompozitoriai Gintaras Sodeika, Agnė Matulevičiūtė ir Matas Drukteinis pristato bendrą kūrinį „Heksameronas“ ir pabrėžia žinią skleidžiančio miesto įvaizdį. Kitas ne ką mažiau unikalus renginys – Kristupo Bubnelio kūrinio „Turm-musik (Paukščių takas)“ Vilniaus TV bokšte pristatymas ir speciali ekskursija. Kompozitorius pakvies į viešai lankytojams neprieinamas bokšto erdves ir tyrinės tiek šio statinio, tiek viso miesto vertikales.
Nacionalinėje dailės galerijoje festivalį užbaigs įspūdingas Mindaugo Urbaičio muzikinis vyksmas. Valandos trukmės simultaniškai garsinei patirčiai skirtingose nuolatinės ekspozicijos erdvėse pajėgas sujungs Lietuvos kamerinis orkestras, styginių kvartetas „Chordos“ bei ansamblio „Fluorescence“ atlikėjai. Kartu skambėsiantys kompozitoriaus skirtingais kūrybos periodais sukurti kūriniai, pasklidę po skirtingiems Lietuvos vaizduojamojo meno laikotarpiams ar kryptims skirtas galerijos sales, sužadins miesto kaip nuolat kintančio, besivystančio proceso vaizdinį.
Festivalio „Muzika erdvėje“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė, kūrinių premjeras lydės ekskursijos, susitikimai ir kiti renginiai, padėsiantys ne tik geriau suprasti kiekvieno kompozitoriaus kūrybinius sprendimus, bet ir artimiau susipažinti su kiekviena iš erdvių.
Anot A. Matulevičiūtės ir M. Drukteinio, festivalis pabrėžia atvirumą ir kviečia atrasti šiuolaikinę muziką sau artimoje, galbūt intriguojančioje ar dar neatrastoje miesto erdvėje. „Kūrinius susiedami su aktualiomis temomis ir kasdieniais kontekstais klausytojams padedame atrasti kūrybos, šiuolaikinio meno, muzikos ryšį su dabartimi, su jais pačiais. Todėl net jeigu galvojate, kad šiuolaikinės muzikos nesuprantate, ateikite su ja susipažinti per jums artimas temas ar vietas“, – kviečia festivalio „Muzika erdvėje“ vadovai.
Dalis festivalio renginių nemokami, į kitus bilietus galite įsigyti ir daugiau informacijos rasiti PROGRAMOJE arba festivalio svetainėje muzikaerdveje.lt.
„Meno genas“ inf.
Komentarų dar nėra