Algirdo Martinaičio kūryba – prestižinės leidyklos kataloguose

Rūta Lipinaitytė. D. Matvejevo nuotr.

Algirdo Martinaičio kūryba – prestižinės leidyklos kataloguose

Pastaraisiais metais Lietuvos kompozitorių kūryba džiugina ir stebina muzikos profesionalus pasauliniu lygmeniu, jų įamžinti įrašai puikuojasi prestižiniuose pasaulio įrašų kataloguose, liaupsių jiems negaili ir muzikos kritikai bei profesionalai. 2022 m. sausio mėnesį Suomijos muzikos įrašų leidykla „Ondine“ kartu su „Baltic Mobile Recordings“ išleido kompozitoriaus Algirdo Martinaičio kūrinių kompaktinę plokštelę „Seasons and Serenades“. Šis naujausias leidinys pratęsia „Ondine“ CD seriją, skirtą lietuvių kompozitorių kūrybai.

Vienos didžiausių klasikinės muzikos įrašų leidyklos „Naxos“ tinklo kataloguose – ir A. Martinaičio naujai išleista kompaktinė plokštelė, kuri tarptautinei publikai pristato ir vienus ryškiausių Lietuvos kompozitorių muzikos puoselėtojų – smuikininkę Rūtą Lipinaitytę, dainininkę Astą Krikščiūnaitę (sopranas), Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą ir jo meno vadovą bei dirigentą Modestą Barkauską.

Pasak kompaktinės plokštelės anotaciją rengusio muzikologo Benno Lunno, šiame albume skambantys šeši kūriniai suteikia labai plačią kompozitoriaus kūrybos viziją. Smuikui solo ir styginiams skirtas koncertas „Trijų M’art komedijų sezonas“ perteikia įvairias sąsajas ne tik su nepakartojamais Vivaldžio „Metų laikais“, bet ir su „Commedia Dell’arte“, „La Caccia“, komiškuoju baletu – mat trys kūrinio dalys perteikia spalvingus komiško ir satyrinio mąstymo aspektus.

„Artizarra“ styginiams ir klavesinui pasižymi energingumu, kurį galima palyginti su J. S. Bacho koncertu keliems klavesinams. Kaip ir ankstesniame Martinaičio „klasikiniame“ kūrinyje „Cantus ad Futurum“, klavesinas čia atlieka puošmenos vaidmenį – instrumentas pagražina pagrindinę melodinę liniją savo unikaliu tembru. Klavesino partiją atliko Daumantas Slipkus.

„Serenada Panelei Europai“ styginių orkestrui – viena vertus, tarsi kruopštus tradicijų, istorijos ir palikimo įvertinimas, kita vertus – šmaikštus ir neįpareigojantis žvilgsnis į senosios Europos tradicijas.

„Rojaus paukščiai“ styginių orkestrui – tai nauja to paties pavadinimo kūrinio keturioms elektrinėms violončelėms versija. Kompozitoriaus parašyti jo paties „neo-romantinėje“ kūrybos fazėje, muzikiniai besivejantys raštai yra panašūs į smulkų audinį, kuris virsta į vis didesnes muzikines ir spalvines formas. Čiauškančių paukščių dialogas su ramesniais paukščių šauksmais sudaro nuostabią darnią visumą.

Paskutiniuose dviejuose kūriniuose – „Valse Triste“ ir „Chant de le lointaine“ – yra naudojami Oscaro Vladislaso de Lubiczo Miloszo tekstai. Šis kompozitoriaus pasirinkimas ypač reikšmingas įvertinus Miloszo, kaip Tautų Sąjungos diplomato, svarbą Lietuvai. Abu kūriniai giliai atspindi savasties apraiškas, juntamas egzistencinis klausimas, gilus susirūpinimas ir atsakymo paieška – ką reiškia būti lietuviu?

„Esame labai laimingi, galėdami pristatyti šią kompaktinę plokštelę“, – džiaugiasi smuikininkė Rūta Lipinaitytė. „Man lietuvių kompozitorių muzika yra be galo artima, ji yra tarsi mano pačios, kaip atlikėjos, dalis. Algirdo Martinaičio muziką ypatingai mėgstu, gerbiu, gerai ją jaučiu, patiriu didžiulį malonumą grodama, žinau, ką noriu savo grojimu pasakyti. Todėl šios plokštelės pasirodymas – didžiulė šventė“.

Pats kompozitorius nestokoja šmaikštumo ne tik savo muzikoje, bet ir pasisakymuose: „Dabar tai patys laimingiausi mano kūriniai, ilgą laiką ėję iš vienų įvairių atlikėjų rankų į kitas, pagaliau surado savo tikruosius globėjus – Astą Krikščiūnaitę, Rūtą Lipinaitytę, Daumantą Slipkų, šv.Kristoforo orkestrą ir jo dirigentą Modestą Barkauską. Ir… subtilųjį „bitininką“ Vilių Kerą, kuris atsargiai savo išmaniąja šluotele kūrinėlius sušlavė į avilį – kompaktinę plokštelę (leidykla „Ondine“). Atšilus orams, manau, „bitelės“ išskris į darbą… Smagaus pasiklausymo“ (Algirdas Martinaitis).

Leidėjų inf.

Lietuvos muzikos antena

Komentarų dar nėra

Post A Comment