Sofija Varkulevičiūtė. Suklusti, nustebti, pajausti

XII nacionalinio moksleivų muzikos kūrinių konkurso „Mano nata“ koncerto transliacijos stop kadras.

Sofija Varkulevičiūtė. Suklusti, nustebti, pajausti

„Mano nata“ – tai vienintelis tokio pobūdžio konkursas Lietuvoje, skatinantis moksleivius puoselėti kūrybiškas idėjas, bendradarbiauti su įvairiais Lietuvos atlikėjais, pristatyti savo kūrybą plačiai auditorijai ir neretai patiems atlikti savo „užaugintus“ kūrinius. Taip pat šis konkursas aktualus ne tik kompozitoriams, bet ir jauniesiems muzikos kritikams – greta geriausių kūrinių renkama ir geriausia recenzija.

2021 m. birželio 5 dieną įvyko jau dvyliktus metus rengiamo Nacionalinio moksleivių muzikos kūrinių konkurso „Mano nata“ finalinio etapo koncertas. Jame skambėjo 20 komisijos (pirmininkas kompozitorius Ričardas Kabelis) atrinktų kompozicijų, kurias atliko Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinis ansamblis „Musica humana“ (meno vadovas ir dirigentas Robertas Beinaris).

Finalinis koncertas buvo perkeltas į virtualią erdvę. Tad klausytojai į jaunųjų kūrėjų muzikos pasaulį turėjo galimybę pasinerti savo pasirinktu laiku ir patinkančio kūrinio klausytis ne vieną kartą. Konkurso dalyviai buvo suskirstyti į dvi – jaunųjų ir vyresniųjų – amžiaus grupes.

Recenzijoje apžvelgti kūriniai pasirinkti pagal asmeninę nuožiūrą ir nuotaiką. Vieni sužavėjo savo sąskambiais, kiti – atlikimu, struktūra ar pasirinktais instrumentais.

Jau pirmasis koncerto kūrinys – Martyno Bernoto „Sniegas“ nuteikė romantiškai ir tarsi užkodavo mintį, kad jaunieji kūrėjai, nors ir naudoja įvairias išraiškos priemones, savo kūryboje išlieka savotiški romantikai: klasikinės melodinės linijos, nesudėtinga harmoninė struktūra, programinė muzika. Tai galima pasakyti ir apie Justinos Korsun kūrinį „Pavasaris“ fleitai ir fortepijonui bei Jokūbo Kulevičiaus „Šiaurės pašvaistė“ fortepijonui.

Džiugu, kad jaunieji kompozitoriai demonstruoja gebėjimą kurti įvairiems instrumentams. Švelnus, malonus ausiai skambesys vilnijo Giedros Julijos Tutkutės kūrinyje „Povo pasaka“ dviem arfoms (beje, vieną arfos partiją atliko ir pati kompozitorė). Taip pat išsiskyrė sudėtingas techniškai Roko Raibio „Stiklinis domino“ dviem marimboms. Jau pats kūrinio pavadinimas nuteikė, kad skambės lengva, spindinti ir žėrinti melodija.

Vyresniųjų kompozitorių kategorijoje skambėję kūriniai pasižymėjo drąsesniais potėpiais: plati muzikinės harmonijos amplitudė – nuo visiškos klasikinės harmonijos (Vakarės Taločkaitės ir Ūlos Gudavičiūtės kūriniai) iki šiuolaikinių komponavimo principų, nuo tirštos muzikos išraiškos priemonių gausos (Lukas Lazinka „Lucido Levando”) iki instrumentų ir balso skambesio paieškų (Ieva Raubytė „Pluto“).

Visada džiugu matyti scenoje patį kompozitorių, atliekantį savo kūrinį ir girdėti tik jam vienam žinomą interpretaciją. Dėmesį patraukė techniškai sudėtingi, tačiau įdomiai sukomponuoti skirtingų nuotaikų Aisčio Tamulevičiaus „Šokantis drakonas“ akordeonui bei Igno Vydeikos „Rytų peizažas“ saksofonui.

Beveik dvi valandas skambėjusi muzika privertė suklusti, nustebti, stebėtis, pajausti, o nuskambėję paskutiniai garsai – pasidžiaugti, kad jaunieji mūsų šalies kompozitoriai turi ką pasakyti savo draugams ir plačiajai klausytojų auditorijai. Belieka jiems palinkėti nesustoti ieškoti originalių idėjų ir savo kūrybos savitumo. O konkurso organizatoriams – stiprybės išlaikyti tokį savitą ir labai reikalingą renginį.

Sofija Varkulevičiūtė, Nacionalinės M. K. Čiurlinio menų mokyklos 11 klasės mokinė. Paskatinamoji nominacija „Už susidomėjimą muzikologine raiška“.

Recenzuoto koncerto vaizdo įrašas.

Lietuvos muzikos antena

Komentarų dar nėra

Post A Comment