08 Sau Daugiau nebereikės kopijuoti: pirmoji Lietuvos kompozitorių natų parduotuvė
Lietuvos muzikos informacijos centras pristato pirmą šalyje išplėtotą Lietuvos kompozitorių natų internetinę parduotuvę „Music Lithuania“. Joje bus galima įsigyti daugiau kaip 2000 natų skaitmeniniu formatu, taip pat Lietuvos muzikos informacijos centro bei partnerių leidžiamus spausdintinius leidinius ir muzikos albumus.
Jau kuris laikas plačiai kalbama apie teisėtų muzikos įrašų ar audiovizualinių kūrinių prieigą, siekiant skatinti legalų intelektinės nuosavybės naudojimą. Pastaruoju metu susikūrė ir vis daugiau vartotojų pritraukia tokios lietuviškos platformos internete kaip „Pakartot.lt“, „Žmonės Cinema“, „Kino fondas“ ir kitos. Lietuvos muzikos informacijos centras nusprendė dėmesį sutelkti į sritį, apie kurią vis dar susimąstoma gan retai – legalų natų naudojimą.
Pasauliui įprasta, Lietuvai – naujiena
Kaip pasakoja Lietuvos muzikos informacijos centro direktorė Asta Pakarklytė, esame įpratę natas skolintis, kopijuoti ar siųstis nemokamai internetu. Ši ydinga praktika kenkia ne tik ekonominiam kompozitorių stabilumui, tačiau iškreipia ir visą šalies muzikos rinką.
„Išsivysčiusiose Vakarų šalyse negali būti net kalbos, kad ateidamas į instrumento pamoką, jei esi mokinys ar studentas, juo labiau, lipdamas į sceną atlikti kūrinį, žadi groti iš nelegaliu būdu gautų natų. Kitur yra įprasta pirkti natas, tuo tarpu Lietuvoje, dar tik pradedama apie tai kalbėti. Iš dalies dėl tokio požiūrio mūsų šalyje vis dar nėra senųjų demokratijų natų leidybos standartus atitinkančių leidyklų, veikiančių pagal verslumo ir teisių valdymo principus, kurios muzikos industrijos ekosistemai suteikia tvarumo“, – teigia A. Pakarklytė.
Tokią situaciją lemia ne tik įsigalėję įpročiai, bet ir tai, kad iki šiol nebuvo teisėtą prieigą suteikiančios Lietuvos kompozitorių natų prekybos platformos, kurioje būtų galima rasti platų spektrą kūrinių. Todėl Lietuvos muzikos informacijos centras, sulaukęs Lietuvos kultūros tarybos paramos iš Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos, pastaruosius porą metų dėmesį skyrė būtent tokios gausios elektroninės prieigos kūrimui.
Natos ir skaitmeniniu formatu
Pirmoje šalyje Lietuvos kompozitorių natų internetinėje parduotuvėje profesionalūs atlikėjai ir mėgėjai ras kūrinių partitūrų ir partijų: nuo simfoninės kūrybos iki kūrinių solo instrumentams. Čia bus galima įsigyti ir įvairių natų, skirtų pradedantiesiems atlikėjams, vaikams. Taip pat bus prekiaujama ir Lietuvos muzikos informacijos centro bei Lietuvos kompozitorių sąjungos ir kitų partnerių išleistais muzikos albumais. Vienas iš „Musiclithuania.com“ išskirtinumų – didelė kūrinių elektroninių partitūrų ir jas papildančių instrumentų partijų pasiūla.
Projekto vadovas Matas Drukteinis tiki, kad naujoji parduotuvė svariai prisidės prie šalies kompozitorių kūrybos sklaidos bei lietuviškos muzikos repertuaro plėtros tarptautiniu mastu. „Lietuvos kompozitorių kūrybos prieinamumui skirta internetinė parduotuvė yra ne tik pirmoji, bet, tikiu, ilgalaikio poveikio skaitmeninė paslauga.
„Music Lithuania“ dar ilgai išliks ir didžiausią lietuviškų kūrinių pasirinkimą siūlančia platforma. Čia galima rasti ir moderniosios klasikos kompozitorių, pavyzdžiui, M. K. Čiurlionio ar E. Balsio, ir jaunosios kartos kompozitorių kūrinių. Šiuo metu sudaryta galimybė įsigyti beveik 2000 leidinių, o iki metų galo pasiūla dar išaugs.
Didžiausią dėmesį skiriame skaitmeninėms kūrinių natoms ir partijoms. Siekiant ir ekologinio darnumo veikloje, ir prisitaikant prie šiuolaikinių poreikių, matome, kad natos skaitmeniniu formatu yra ta kryptis, kurios link turime judėti“, – teigia M. Drukteinis.
Nauda visiems
Viena iš priežasčių, kodėl buvo nuspręsta vystyti šį projektą ir rinkai pristatyti išplėtotą natų parduotuvę – pažeidžiamos Lietuvos kompozitorių teisės. Dėl nelegalaus natų naudojimo kasmet kompozitoriai netenka ženklios sumos pajamų.
„Music Lithuania“ internetinėje parduotuvėje publikuojami autoriai gauna dalį atlygio nuo jų parduotų kūrinių natų. Nors ne pagrindinės, tik papildomos, – šios pajamos kompozitoriams leis daugiau dėmesio skirti savo kūrybai. Tuo turėtų būti suinteresuoti ir patys atlikėjai ar muzikos pedagogai, dažnai prašantys kompozitorių sukurti naujų kūrinių, ypač retesniems instrumentams ar jų sudėtims“, – pasakoja projekto vadovas M. Drukteinis.
Nuo šiol visi Lietuvos muzikos informacijos centro leidžiami leidiniai – natos, albumai, vinilinės plokštelės – bus pasiekiami nauju adresu: musiclithuania.com. Įstaigai tikslų padeda siekti ir veiklas remia Lietuvos kultūros taryba bei LR Kultūros ministerija. Projekto partneris – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos kompozitorių sąjunga.
LMIC inf.
Komentarų dar nėra