WOMEX‘18 – globalus muzikų šeimos susitikimas

Lietuvos stendas mugėje WOMEX'18

WOMEX‘18 – globalus muzikų šeimos susitikimas

2018 m. spalio 24-28 dienomis Las Palme, Gran Kanarijoje vyko 24-oji folkloro ir pasaulio muzikos mugė WOMEX‘18 – lyderiaujanti tarptautinė tinklaveikos platforma ir pasaulio muzikos industrijos festivalis. Kasmetinis penkias dienas trunkantis globalus renginys apima komisijos atrinktus showcase (angl. – vitrina) koncertus naktinėje programoje ir profesionalams skirtą dienos metu vykstančią programą, kurią sudaro prisistatymai stenduose, konferencija, filmų programa. Mugės organizatoriai stengiasi aprėpti platų muzikos stilių spektrą – nuo autentiško tradicinio folkloro iki pop muzikos, šių stilių derinimo, įskaitant džiazą ir klasikinę muziką.

2018 metų renginyje dalyvavo daugiau kaip 2700 profesionalų iš 92 šalių. Lietuvai 6-ajį kartą atstovavo Lietuvos muzikos informacijos centras, organizavęs nacionalinį stendą ir pristatęs specialiai šiam renginiui išleistą Lietuvos muzikos eksportui skirtą reprezentacinę rinktinę „Note Lithuania: Folk/World 2018“. Stende savo veiklą ir naujausius garso įrašų leidinius taip pat pristatė Lietuvos džiazo federacija, grupė Subtilu Z, organizacija „Gera muzika gyvai“, atlikėjai Laurita Peleniūtė, Tadas Dešukas, plokštelių gamintojos BOD Group ir Lietuvos kompozitorių sąjungos atstovai.

Globali WOMEX šeima

WOMEX organizatoriai suskaičiavo, kad šiais metais mugėje apsilankė apie 1,000 renginių organizatorių, 580 muzikos leidybos kompanijų, 420 vyriausybinių, švietimo ir kitų įstaigų atstovų, apie 1960 vadybininkų, prodiuserių ir talentų ieškotojų, 300 žurnalistų. Stenduose, kurių buvo virš 280, prisistatė apie 750 organizacijų iš daugiau nei 54 šalių.

Mugės atmosfera ypatinga: daugiatautę, nepaprastai spalvingą dalyvių minią vienija meilė muzikai, tolerancija, nuoširdus bendravimas, gera nuotaika. Ne veltui tenka išgirsi tokias frazes, kaip „globalus muzikų šeimos susitikimas“, „kultūrinė vienybė“ ir pan.

WOMEX dalyviai atvyksta vedini skirtingų tikslų: vieni tikisi parduoti, kiti – pirkti, treti atvyksta pasiklausyti geros muzikos, susitikti su draugais, pasidalinti patirtimi ar pasisemti žinių. Organizatoriai stengiasi pateisinti dalyvių lūkesčius, pasiūlydami įvairiapusišką ir kokybišką renginių programą. Jų pastangas iš dalies iliustruoja skaičiai: 2018 metų mugėje įvyko daugiau nei 60 showcase koncertų, kuriuose dalyvavo apie 300 muzikantų iš maždaug 50 šalių. Apie 100 pranešėjų ir mentorių iš daugiau nei 30 šalių dalyvavo konferencijoje.

WOMEX konferencijoje aptartos naujausios muzikos industrijos tendencijos ir inovacijos. 2018 metų programą sudarė konferencijų sesijos, tinklo susitikimai, mentorių sesijos ir delegatų pristatymai. Pristatytos įvairios temos: nuo naujausių technoligijų panaudojimo muzikos industrijoje, lygių galimybių, emigracijos, auditorijų pritraukimo problemų, iki konkrečių šalių aktualijų ar menininkų prisistatymų. Vyko naujausios Europos muzikos tarybos (The European Music Council) strateginių gairių pristatymas ir kt. Su visų WOMEX konferencijų, kurios rengiamos nuo 1994 metų, programomis galima susipažinti čia.

Menas nėra laisvas

Pozityvaus mugės šurmulio fone ryškų įspūdį paliko nepriklausomų tarptautinių organizacijų, ginančių persekiojamus menininkus bei meninės raiškos laisvę – „SafeMUSE“ ir „Freemuse“ – pranešimas, perskaitytas vienoje iš konferencijos sesijų. Organizacijų atstovai Jan Lothe Eriksen (Norvegija), Srirak Plipat (Thailandas/Jungtinė Karalystė) ir Mai Khoi (Vietnamas) pristatė naujausio meninės laisvės būklės situacijos tyrimo ataskaitą. Pilną jos versiją PDF formatu galima atsisiųsti čia.

Šių dienų menininkai, anot tyrimo autorių, dažnai yra socialinių, politinių pokyčių priešakinėse linijose. Ir pernelyg dažnai jie atsiduria vyriausybių, vietos ar regionų valdžios institucijų ar religinių lyderių taikinyje. 2017 metais „Freemuse“ užregistravo 553 dokumentais pagrįstus meninės laisvės pažeidimų atvejus, kurie buvo stebimi 78 šalyse. 202 bylos 57 šalyse buvo susijusios su muzika. Tyrimo autoriai daro išvadą, kad tie, kurie yra valdžioje, bando užtildyti tuos, kurių jie nemėgsta, laiko kitokiais ar bandančius prieštarauti.

Pirmojoje tokio pobūdžio ataskaitoje rašoma, jog 2017 metais kiekvieną savaitę vidutiniškai vienas asmuo buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už tai, jog save išreiškė menine forma. 48 menininkai buvo nuteisti daugiau nei 188 metams kalėti. Ispanija įkalino 13 reperių – daugiau muzikantų nei bet kuri kita šalis. Moterys menininkės buvo puldinėjamos, ribojama jų meninės raiškos laisvė. Seksualinių mažumų atstovai menininkai buvo persekiojami, o jų meno kūriniai cenzūruojami. Tūkstančiai muzikos, dailės, teatro, šokio ir literatūros kūrinių buvo cenzūruojami, niokojami ar sunaikinti.

Atlikus išsamią analizę, tyrimo autoriai nustatė 10 šalių, kuriose įvyko nerimą keliantys pokyčiai, susiję su meninės raiškos laisvės ribojimu. Šios šalys: Indija, Iranas, Ispanija, Izraelis, JAV, Kinija, Kuba, Lenkija, Meksika ir Venesuela. Ataskaitoje pateikiama išsamesnė septynių kitų šalių, keliančių nerimą, įstatymų, politikos ir praktikos analizė, nagrinėjami konkretūs menininkų laisvės pažeidimų atvejai. Šios septynios šalys yra Bangladešas, Malaizija, Marokas, Nigerija, Pakistanas, Rusija ir Turkija.

Išsamioje „Freemuse“ interneto svetainėje skelbiama visa aktuali informacija, susijusi su menininkų teisių pažeidimais visame pasaulyje.

WOMEX keliauja į Suomiją

2019 metais WOMEX pirmą kartą keliaus į Suomiją. Spalio 23-27 dienomis 25-oji mugė vyks Tamperėje. Dalyvių registracija bus paskelbta netrukus. Visos naujienos ir kita išsami informacija skelbiama oficialioje svetainėje www.womex.com. Lietuvos muzikos informacijos centras planuoja 7-ąjį kartą organizuoti nacionalinį stendą ir jame pristatyti naujausią Lietuvos muzikos kūrėjų ir atlikėjų muziką.

Už galimybę dalyvauti mugėje WOMEX‘18 Lietuvos delegatai dėkoja LR Kultūros ministerijai, Lietuvos kultūros tarybai, Lietuvos kompozitorių sąjungai ir visiems prisidėjusiems.

Milda Čiužaitė, Lietuvos muzikos antena

Komentarų dar nėra

Post A Comment